M.Ö. I.bin'de Anadolu'da Geç Asur ve Geç Babil mühürleri
Late Assyrian and Babylonian seals from Anatolia in the first millennium BC
- Tez No: 425409
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
“M.Ö. I. Bin'de Anadolu'da Geç Asur ve Geç Babil Mühürleri”adlı çalışmada Anadolu'da sistemli kazılarda ele geçen ve satın alma yoluyla çeşitli müzelere giden mühürler incelenmiştir. Tez kapsamında yüz otuz adet Geç Asur ve Geç Babil mührü incelenmiştir. M.Ö. I. Bin'de söz konusu mühürlerin çoğunluğunu Geç Asur ve Geç Babil Devlet'leri ile ilişkiler doğrultusunda Anadolu'ya gelmiş ithal örnekler oluşturmaktadır. Geç Asur Dönemi'nde Asur ve Anadolu arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin başlamasıyla görülmeye başlayan Geç Asur mühürleri özellikle Asur Devleti'nin hakimiyet bölgesi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yoğun olarak görülmektedir. Söz konusu dönemde silindir mühür kullanımı yoğun olarak görülmektedir. Asur'un çöküşü ve Geç Babil Devleti'nin yükselişiyle beraber Geç Asur mühürleri ortadan kaybolmuştur. Geç Babil Devleti'nin Anadolu politikasıyla ilişkili olarak Geç Babil mühürleri görülmeye başlamıştır. Söz konusu dönemde silindir mühür kullanımı oldukça azdır. En fazla kullanılan mühür tipini konoid biçimli damga mühürler oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
The seals which were found in the systematic excavations and purchasing by some museums were studied in this thesis named“Late Assyrian and Babylonian seals from Anatolia in the First millennium BC”. It was examined 130 seals which were dated to the Late Assyrian and Babylonian seals in this thesis. The majority of seals in question is imported to Anatolia in accordance with relationship between Late Assyrian and Babylonian States in this First Millennium BC. Assyrian seals began to be seen with the economic and political relations between Assyrian and Anatolia. They were found especially in the southeastern Turkey where is regional sovereignty of Assyrian in the Late Assyrian Period. In this period it was seen the intense used of cylinder seals. Use of the Late Assyrian seals was ended in Anatolia after the collapse of Assyrian and during rise of Late Babylonian State. The use of Late Babylonian seals increased with the Anatolian policy of the Late Babylonian State. It is observed that the use of cylinder seals decreased in the Late Babylonian Period, increase in the use of conoid stamp seals in Anatolia.