Buzuk çalgı tekniklerine Muhammed Abdulkerim'in etkisi
The impact of Mohammed Abdul Karim to Buzuk instrument
- Tez No: 425527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESİN ULU, PROF. GÜLPER REFİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Buzuk çalgısının tarihsel süreç içinde ortaya çıkışı, yapısal ve teknik özelliklerinin ortaya konması, Muhammed Abdulkerim'in çalgı özerinde gerek yapısal, gerekse çalım tekniği yönünden meydana getirdiği yeniliklerin ortaya konması. Bu araştırma kapsamında Suriye Halk Müziğinin klasik Buzuk uyarlama süreçlerinin nasıl ve ne zaman başladığı, dayanak noktalarının ne olduğu gibi çeşit sorulara cevap, kökenine, gelişim süreçlerine ve halk müziğindeki kullanımına yönelik genel bir değerlendirme yapılarak, Muhammed Abdulkerim müziğindeki kullanımı, kullanılabilirliği ve önemi anlaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Arap müziğinin klasik Buzuk alanında yetkin Arap müzisyenlerinin, klasik Buzuk ile yapılan Halk Müziği düzenlemelerine yönelik görüşlerinin ve düzenleme anlayışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Anahtar kelimeler : Muhammed Abdulkerim'in hayatı, Buzuk çalgısı, Buzuk çalgısının türleri, Muhammed Abdulkerim'in eserleri.
Özet (Çeviri)
This research is about the history of the emersion of Buzuk instrument and the most important technical characteristics and the methods of making this instrument. This paper explains the procedures that Mohammed Abdul Karim used in terms of technical performance and the upgrade of the Buzuk instrument. In this research paper, we can answer questions that has to do with the popular music in Syria and its history. To understand the category of music used and created by Mr. Mohammed Abdul Karim in his most lyrics and shed the light on the prominent Arab musicians in the academic field. The aim of the research is also to understand the Buzuk instrument as it is a popular and traditional instrument in the Arab Music. Key words : Life of Mohammed Abdul Karim, Buzuk instrument, Buzuk instrument types, the musical Publications of Mohammed Abdul Karim.