Erzurum türkülerinin viyola eğitiminde kullanılabilirliği
The utility of Erzurum ballads in viola training
- Tez No: 345299
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKALP PARASIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
?Erzurum Türkülerinin Viyola Eğitiminde Kullanılabilirliği? isimli çalışma; alan araştırmasına dayalı, bir yönüyle betimsel, diğer bir yönüyle de uygulamalı bir araştırmadır. Araştırmada ilk olarak Literatür taraması yapılmış ve Erzurum yöresine ait 240 adet türkü olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın ikinci boyutunda ise ön test ? son test kontrol gruplu istatistiksel yöntem kullanılmıştır. Tespiti yapılmış olan 240 Erzurum türküsü içinden rastlantısal (random) yöntemle seçilen üç adet Erzurum türküsünün makamsal ve çalma teknikleri yönünden analizleri yapılmış ve viyola için çağdaş normlara göre yeniden uyarlamaları yapılarak öğrenci üzerinde denenmiştir. Araştırmanın sonucunda viyola için uyarlanan Erzurum türkülerinin, öğrencilerin seslendirme ve yorumlamalarına büyük ölçüde kolaylık getirdiği, aynı zamanda öğrencilerin motivasyonlarına önemli katkılar sağladığı sonucuna varılmıştır. Bu ve buna benzer çalışmaların diğer bölgelerde ve illerde farklı bireysel çalgılar için yapılmasının, çalgı eğitimine olumlu yönde katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study entitled as ?The utility of Erzurum Ballads in viola training? is based on field study. The study is a descriptive research, on one hand and a practical one, on the other hand. Firstly in the research, the literature has been researched and 240 ballads that are endemic in Erzurum Province have been detected. In the second stage of the research, the statistical method with pre-test and post-test control group has been used. 3 Erzurum Ballads chosen randomly among the 240 Ballads detected beforehand have been analysed in terms of modal and rendering techniques and they have been adapted for viola according to the modern norms, being experienced on students. As a consequence of the research, it has been concluded that the Erzurum Ballads adapted for viola have facilitated students? vocalization and rendition remarkably as well as contributing to students? motivation significantly. It has been considered that carrying out this and similar studies for different particular instruments in other provinces and regions will contribute positively to instrument training.