Renklendirilmiş seramik çamurlarının günümüz sanatında kullanım olanakları
Use of facilities in the contemporary art ceramic colored clay
- Tez No: 425556
- Danışmanlar: PROF. GÜL ÖZTURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İlkel insanların çeşitli gereksinimleri ile ortaya çıkan ve bu nedenle en eski sanat dallarından birisi olan seramik sanatı, zaman içinde farklı uygarlıkların yarattığı, değişen yaşam biçimlerine göre özgünleşmiş formlar birer sanat eseri olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Başlangıçta sadece gereksinime uygun işlevsel kaplar ve kült eşyası olarak şekillendirilen seramik ürünler, zamanla estetik kaygı ile üretilen seçkin sanat eserlerine dönüşmüştür. Seramik biçimler üzerine uygulanan renkler, toplımsal ve kültürel değerleri ve olayları yansıtmalarının yanı sıra, ürüne estetik görünüm kazandırırlar. Günümüzde sanatın genişlemesiyle dünyada güç kazanan ve kabul gören seramik sanatı, malzemenin sağladığı olanaklar ve kişisel deneyimlerin birleşmesiyle, yeni üsluplara dönüşen sonuçlar ortaya çıkmıştır. Seramik çamurlarının renk veren oksitler, seramik boyaları veya doğal killer ile karıştırılarak yapay olarak renklendirilmesine renkli çamur adı verilir. Bir dekor uygulaması olarak renklendirilmiş seramik çamuru farklı dekor alternatifleri ile beraber sanatçıya her zaman yeni ürünleri oluşturma şansı sunmaktadır. Bu araştırmada, renkli çamurun tanımı ve tarihsel gelişiminin yanı sıra, renkli çamurun hazırlanması, seramik sanatçısına sağlayacağı çeşitli anlatım olanakları ve teknikleri incelenmiştir. Renklendirilmiş seramik çamuruyla yapılan dekor uygulamalarının gerek Türk, gerekse yabancı sanatçı çalışmalarında sanatsal kullanımı ele alınarak değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Renklendirilmiş seramik çamuru, Renklendirilmiş çamurlarla yapılan dekor uygulamaları
Özet (Çeviri)
Ceramic art is one of the old types of art which has been grown out of the necessity of first human (troglodytes). They came until today as masterpieces created by different civilizations in compliance with the changing lifestyles throughout the years. At the beginning it was only functional pots and cult objects that satisfies the requirements and then they became exquisite work of art with cosmetic concerns and time. Colors that are applied to ceramic forms not only reflected cultural and social values but also caused cosmetic view. Ceramic art gained power and acceptance today with the evolvement of art. Combination of the new options provided by materials of today and personal experience turned ceramic into new styles. Ceramic mud that is mixed with oxides that provides color, ceramic paints and natural clay is called color mud. Colored ceramic mud as decorapplication gives the artist chance of forming new productsin cluding different decoroptions. In this research, besides the definition of color mudand historical evaluation, preparation of color mud and various expression option sand techniques that will be provided to ceramic artists has been investigated. Decorapplications that are made with colored ceramic mud has been evaluated based on the artistic usage in both turkis hand foreign artists' works. KEYWORDS: Colored Ceramic Mud, The Decor Applications with Colored Muds