Ticari amaçlı tabelada typographic, işlevsel ve teknolojik irdeleme
- Tez No: 7692
- Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İÜ ÖZET Günümüzde, ticari amaçla kullanılan tabela lar, değişim sürecinin önemli bir kavşak noktasındadır- lar. Bu noktada? tabelanın ticari yaşam platformu içinde ki işlevselliğini, izlenmesi gereken yazı politikasını ve ulaştığı teknolojik boyutu irdelemek, bu tezin amacı olmuştur. Ticari yaşamın 15. ve 16. yüzyıllarda Avru pa'da, 17. ve 18. yüzyıllarda Osmanlı Devleti 'ndeki genel durumuna bakışla konuya girilmiş ve giderek tabelanın açık havadaki konumundan' hareketle bir tabela tanımına ulaşılmaya çalışılmıştır. Tabela tasarımcısının typograp hic kaygıları için öneriler getirilmesine özen gösteril miş, insana ve çevreye yönelik irdelemelerin neler olma sı gerektiği ele alınmıştır. Tabelanın doğrudan halkın içinde olması ve bu konudaki kaynak yetersizliği, araştırmanın, halkın içinde yürütülmesini kaçınılmaz kılmıştır. Tabelanın kent içinde bulunduğu ortamlar, gösterdiği biçimsel değişik likler ve kullanılan malzeme farklılıkları saptanmış, kentleşmenin tabelaya olan etkileri incelenmiştir. Is tan bul ili iç er s inde, birçok tabela yapımcıları ile yapılan söyleşiler sonucunda, sektörün sorunları ve teknolojik boyutu hakkında bilgiler toplanmıştır. Elde edilen bilgi ler ve gözlemler ışığında, tabela yapımında çoğunlukla kullanılan malzeme ve ekipmanlar, piyasa kullanımları, biçim ve boyutları açısından şematize edilmiştir. Kulla nım çokluğu açısından ön? sıraları alan plastik, sac ve cam malzeme incelenmiş, özellikle plastiğin işleniş bi çimleri ve metallerin renklendirilmesi konusu yakın göz lemlerle irdelenmeye çalışılmıştır.Konstrüksiyon elama nı olarak kullanılan demir, profil ve ahşap malzeme çe şitleri resimlenerek gösterilmiş, boyutları konusunda sayısal değerler veril miş t ir. Bütün bunlarla beraber,Ü'I ilgili konulara ışık tutmasx amacıyla fotoğraflar ile belgelemeler yapılmış olumlu ve olumsuz tabela örnekle ri gündeme getirilmiştir, öte yandan, tabelanın,“Eğitim ve öğretim ”içindeki yerinden ve“Vergilendirilmesi”ko nusundan da söz edilmiştir. Uygulama örnekleri bölümünde /“giyim”hizme ti veren bir işletmenin tabela tasarımı üzerinde çalı şılmıştır. Yapılan tasarım örneklerinden birisi, söz konu su kurumun temel tabela tasarımı olarak düşünülmüştür. Bu kurum (PREMO); çocuk giyimi alanında hizmet ve ren bir işletmedir ve ihracata yönelik olarak ta üretim yapmaktadır. Yapılan araştırmaların, gözlemlerin ve tabe la tasarımlarının ışıym&a belli sonuçlara ulaşılmak istenmiş, çağdaş tabela tasarımı ve insan yaşamındaki önemi konusunda somut önerilerin getirilmesine çaba gös terilmiştir.
Özet (Çeviri)
iv SIICIARY Today, Advertisement boards which used for the commercial purposes are in the crucial point of the transformation period. In this point, t o study the func tions of advertisement board in the commercial life platform, the writing politics which should be pursued and the technological dimension reached are the purposes of this thesis. The subject is first handled by ?/ay of a general look at the general situation of the commercial life in the 15th and 16th Centuries in Europe and 17th and 18th Centuries in the Ottoman Empire and an adver tisement board definition are tried to be reached by studying the open air position of the advertisement board. Care is tal-cen for the proposals for the typograp hic anxieties of the advertisement board designer and it i 3 also studies that what discussions should be made which aimed to human and enviroment. Due to advertisement board is directly in the public and the resottrce in sufficency in this subject, made unavoidably this study to be performed in the pub lic. The conditions of the advertisement board within the city, form transformations and the differences of meteri- rls used are determined, and the effects of urbanization to the advertisement board are studied. As a result of "the interviews which made with many advertisement board producers within İstanbul pro vince, information about problems and technological dimen sion of the sector has been collected. In the light of the information gathered and the observations made,meta- rials and equipments which aremainlyuae