Bir danstan neler beklenir:Ortalama olmanın bir dans performansı üzerinden araştırılması ve sorgulanması
What is anticipated from dance: Research and interrogation of being average over a dance performance
  1. Tez No: 425567
  2. Yazar: CANAN YÜCEL PEKİÇTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDİRHAN DEHMEN, DOÇ. DR. AYRİN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan demokratik dans kavramının, sonuca yönelik olmaması ve sürecin öncelenmesi ile dansçı, sabit ideal beden sınırlamalarından özgürleşmiştir. Tek bir vücut tipi gerekliliğini reddeden bu yaklaşım, her bireyin farklı yatkınlıklar ve zayıflıklar ile birlikte farklı karakterleri olduğu, bu kendine özgü parametrelerin de ölçünün, kişinin kendisine özgü olması gerektiğini öne süren Aristoteles'in“Altın Ortalama”kavramını akla getirir. Bu noktada ideal bedene olan yaklaşım, ilişkisel ve karşılaştırmalı bir husus olmaktan çıkar. 1990'larda somutlaşan yeni koreografi anlayışıyla beraber, Foster'ın“kiralanmış beden”olarak tanımladığı bedenin ortaya çıkması ile dansçıdan bir tekniğe bağlı olarak oluşturduğu mükemmel beden değil, çeşitli tekniklerin birleşiminden oluşan,“ortalamanın mükemmeliyetini”muhafaza eden beden talep edilir. Dansçı bedenden talep edilenler gibi bir danstan beklenenler de dansın saraylarda icrasından beri yüzyıllar boyu değişim göstermiştir. Dansta ortalama olan, kimi zaman hem estetik hem de etik olarak hedeflenmiş, kimi zaman ise söylemin gösterilmesi için görünür kılınmıştır. Hem politik etik hem de artistik etik bakımından sanata ve hayata bakışımı berraklaştıran bir kavram olarak ortalamanın, hayatın tüm aşamalarından reddine ilişkin bir tavır ile imkansız mükemmelin hedeflenmesi ve arzulanması üzerine kurulan kapitalist sistemdeki kişisel deneyimlerim,“It's OK!”adlı eserin yaratım sürecinde girmeme neden olmuştur. Bu sürecin sonunda ise ortaya çıkan sonuç, ortalama olana kucak açan ve ortalama olanı etik bir duruş olarak benimseyen bir dans performansıdır. ANAHTAR KELİMELER: Dans, Performans, Ortalama, Altın Ortalama, It's OK.
Özet (Çeviri)
With the democratic dance concept, that emerged in the second half of the twentieth century, based on being not result-oriented but process-oriented, the dancer has been liberated from the limitations of constantly having the ideal body. Rejecting the requirement of a single body type, this approach evokes Aristotle's“Golden Mean”concept which suggests that each individual has different characteristics with different dispositions and weaknesses, and this unique measurement parameter should be idiosyncratic. At this point, the approach to the ideal body ceases to be a relational and comparative consideration. Together with the new understanding of choreography embodied in the 1990s and the emergence of Foster's“hired body”concept, the dancer is required to have not a perfect body formed according to a specific technique but a body consisting of a combination of various techniques, maintaining the“excellence of average”. The same as conversion of demands from a dancer's body, the expectations from a dance have changed through the centuries since the execution of dance in the courts. Mediocrity in dance has sometimes been targeted both aesthetically and ethically when sometimes brought into view for demonstration of discourse. In terms of both politic and artistic ethics, mediocrity has been a concept which clarifies my outlook on life and art. An attitude of rejection of mediocrity in all stages of life and my personal experiences in capitalist system, a system based on targeting and desiring the impossible perfection, has led me into the creative process of It's OK! What ensues from the process has been a dance performance which adopts an ethical stance and embraces being average. KEYWORDS: Dance, Performance, Average, Golden Mean, It's OK.