Arkitektonik heykel
Architectonic sculpture
- Tez No: 425578
- Danışmanlar: PROF. RAHMİ AKSUNGUR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Arkitektonik heykelin tanımı çeşitli literatürde , 'mimari üslup ve tekniklerle yapılmış, mimari biçime ilişkin ya da ona benzer nitelikteki oluşumlar' diye karşımıza çıkmaktadır. Başka bir deyişle, heykelin bulunduğu noktadan mimariye bakarak ve onun tekniklerini kullanarak heykel yapmaktır. Günümüzde, mimarinin heykel sanatının dilini kullanarak ortaya koyduğu yapıtlara karşılık, heykelin de mimarinin teknik ve olanaklarını kullanarak Arkitektonik özelliğe sahip yapıtlar vermesidir. Bu karşılıklı etkileşim, sanat tarihinden geriye baktığımızda fazlasıyla karşımıza çıkmaktadır. Ancak yirminci yüzyılın son çeyreğine gelindiğinde iki disiplin arasındaki ilişki kopma noktasına gelmiştir. Bu çalışmanın giriş bölümünde amaç kapsam ve yöntem üzerinde irdelemeler yapılmıştır. İkinci bölümde Arkitektonik sözcüğünün ansiklopedik anlamları incelenmiş, Arkitektonik Heykelin tarihçesi ve çeşitleri açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, özellikle yirminci yüzyıl ve sonrası sanat akımlarının Arkitektonik Heykele etkisi araştırılarak örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde Arkitektonik Heykel uygulamalarına örnekler üzerinden genel bir bakış yapılmıştır. Dördüncü bölümde, Arkitektonik Heykel bağlamında kişisel ugulamalar, proje ve enstalasyonlardan örnekler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Arkitektonik, Heykel, Mimari,Proje.
Özet (Çeviri)
The definiton Architectonic sculpture in various literature has appeared as follows:“builded with architecture ways and techniques, similar nature formations”. In other words, it can be said as the look through the architecture and build the sculptures to use the architecture techniques. Today, the architecture makes its own products to use the language of sculpture language as the retribution, the sculpture uses the technique and the abilities of the architecture and builds its own products that have Architectonic specialities. The mutual interact has emerged in the art history when we look at from today to the past. However, the relationship between the two disciplines came into breaking point in the last quarter of the 20th century. In this study, the inspections were conducted on the aim, content and the methodology. In the second chapter, the encyclopaedical meaning of the Architectural term was searched, and tried to explain the Architectonic Sculpture and the history. Added to that, the impact of the art movements in the last 20th century and the post-period on Architectonic sculpture was examined with giving examples. In the third chapter, was made an overview on the Architectonic sculpture applications through the examples of the genre. In the personal studies chapter, the examples of personal sculpture applications, the projects and the installations, were presented. KEYWORDS: Architectonic, Sculpture, Architecture,Project.