Çin medyası ve haber ajansları: Xınhua ajansı örneği
Chinese media and news agencies: An example of Xinhua agency
- Tez No: 425592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ŞAKI AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İletişim araçlarının hızlı gelişimi ve aktarılan bilginin güvenilirliğine olan ihtiyaç, haber ajanslarını daha da yaygınlaştırmıştır. Haber ajanslarından başta kitle iletişim araçları olmak üzere kamu kurumları ve özel şirketler de hizmet almaktadır. Dünyada ilk haber ajansı olan Havas Ajansının kurulmasından günümüze güvenilir ve hızlı bilgi akışı ajanslar aracılığıyla sağlanmaktadır. İletişim teknolojilerinin hızlı gelişmesi sayesinde, son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri ve AB gibi gelişmiş ülkelerin medya sektöründeki gücünü temsil eden etkili haber ajanslarının yanı sıra, küçülen dünyanın büyüyen süper gücü olarak görülen Çin'e temsilen XİNHUA ajansı gittikçe kendi gücünü göstererek dünya genelinde söz sahibi olmaya başlamıştır. Bu çalışmada haber ajansı ile ilgili temel kavramlardan yola çıkarak Çin haber ajansı Xinhua ele alınmıştır. Ardında bu ajans ile ilgili detaylar anlatılmakla beraber Çin'deki medya ve yazılı basının güncel durumuna yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kitle İletişim, Çin Medyası, Ajans
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: The rapid development of communication tools and the need of reliability of transmitted information has been made the news agencies more widespread. The government agencies and private companies ,especially the mass media are also served by news agencies. Since estabilishment of Havas Agency which is considered the first news agency in the world , reliabe and fast information flow is provided through agencies. With the help of more developed communication technology, as well as some news agencies Which is represent power of development coutries such as the US and the EU, seen as shrinking the growing world superpower in the world increasingly demonstrating its power to represent Chinese XİNHUA agency has begun to have a say. İn this study, based on the basic concepts of news agencies Chinese XinHua news agencies were discussed. Then the describe details on this agency, current state of the media and the written press in China. Keywords : Mass Media, Chinese Media, Agency