TMS 38 maddi olmayan duran varlıklar standardının incelenmesi ve bir uygulama
The study of TMS 38 intangible assets standard and an application
  1. Tez No: 425593
  2. Yazar: BÜLENT AYTAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küreselleşme ile birlikte ulusal sınırların giderek zayıfladığı bir dünyada sermayenin uluslararası hareketliliği artmaktadır. Çok uluslu şirketlerin varlığı, uluslararası yatırımları çekebilme ve finansal tablo kullanıcılarına güvenilir, tarafsız ve karşılaştırılabilir finansal tablo sunma gibi faktörler uluslararası muhasebe standartlarının uygulanmasını gerektirmektedir. Buna paralel olarak muhasebede uluslararası standartların oluşturulması için çalışmalar yapılmış ve bu standartların dünya genelinde yaygınlaşarak kullanılması hedeflenmiştir. Bu sürecin halen devam ettiği görülmektedir. Türkiye bu süreci takip ederek UMS/UFRS ile uyumlu ulusal standartlarını yayımlamıştır. Yayımlanan TMS/TFRS tüm finansal tablo hazırlayanları kapsamasa da kademeli olarak tüm işletmelere uygulama zorunluluğu getirileceği ilkesel olarak benimsenmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, uluslararası muhasebe standartlarının oluşum ve gelişim süreci ele alınmıştır. İkinci bölümde, TMS 38 Maddi Olmayan Duran Varlıklar Standardı incelenmiştir. Son bölümde ise, TMS/TFRS'yi kullanarak finansal tablo hazırlamak zorunda olan, BIST Teknoloji Sektörü'nde yer alan 16 şirketten 4'ünün, TMS 38 Maddi Olmayan Duran Varlıklar Standardı çerçevesinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yer alan Finansal Durum Tabloları ve Dipnot Açıklamaları nitelik ve nicelik yönünden incelenmiştir. Araştırma kapsamına, toplam varlık içinde %10 ve üzerinde maddi olmayan duran varlık oranına sahip şirketler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In a world where national boundaries are gradually fading away owing to globalization, the international mobility of capital has been increasing. Agents such as the existence of multinational companies, being able to attract international investments and presenting reliable, objective and comparable financial statements to the users of financial statements require the implementation of international accounting standards. Accordingly, there have been studies to constitute international accounting standards and it has been aimed that these standards become prevalent and are used worldwide. It is seen that this process is still going on. Following this process Turkey has published its national standards consistent with IAS/IFRS. Even though the published TMS/TFRS does not include those who prepare financial statements, it is, in principle, adopted that all corporations will gradually be obliged to implement these standards. In the first chapter in this study, the formation and development process of international accounting standards has been treated. In the second chapter TMS 38 Intangible Assets Standard has been studied. In the last chapter, Financial Statements and Financial Statement Note Explanations broadcast in Public Disclosure Platform of 4 out of 16 companies in BIST Technology Sector, which have to prepare financial statements using TMS/TFRS, have been examined with regards to quality and quantity within the framework of TMS 38 Intangible Assets Standards. The companies with 10% or above intangible assets of their total assets have been included in the study.