TMS 38 maddi olmayan duran varlıklar standardında AR-GE harcamaları ve BİST'de işlem gören şirketlerde incelenmesi
IAS 38 intangible assets standard R & D spending and BIST traded in the companies employ investigation
  1. Tez No: 381490
  2. Yazar: SÜLEYMAN EŞLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gelişmişlik düzeyi kıyaslamasında kullanılan kriterlerden biri de ülkelerin milli gelirleri içerisindeki Ar-Ge harcamalarıdır. Gelişmiş ve ekonomisi büyük olan ülkelerin Ar-Ge harcaması az gelişmiş ülkelere nazaran oldukça fazladır ve daha da artmaktadır. İşte bu aşamada Ar-Ge faaliyetlerine ayrılan kaynakların büyüklüğü hem ülkelerin gelişmişlik düzeyini göstermekte hem de ülkelerin gelişme yolundaki itici kuvveti olmaktadır. Ülkeler arasındaki bu durum işletmeler açısından da paralellik göstermektedir. Bu çalışmamızda Türkiye'de ve Dünyada Ar-Ge harcamaları farklı başlıklar altında incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla kaynak ayırmak katma değeri daha yüksek ürünler elde etmeyi veya aynı ürünü daha az maliyetler ile üretmeyi sağlamaktadır. Bu nedenle tüm ülkelerde Ar-Ge faaliyeti ve projelerinin teşviki ve Ar-Ge faaliyetlerine ayrılan kaynakların arttırılması amacıyla bir takım vergisel indirim ve kolaylıklar sağlanmaktadır. Çalışmamızda vergisel teşvikler, Ar-Ge giderlerinin muhasebeleştirme süreci incelemiş ve Ar-Ge giderlerinin Uluslararası Muhasebe Standartları ve Türkiye Muhasebe Standartları kapsamında mali tablolardaki durumu BİST'de işlem gören reel sektör işletmeleri mercek altına alınarak analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda Ar-ge harcamasına en çok yer veren sektörün %80 ile teknoloji sektörü olduğu ortaya çıkmış ve bu sektördeki işletmelerin bilançolarında Ar-Ge harcamalarının varlıklar içindeki payı otalama yaklaşık %12 olarak gerçekleştirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the criteria used to compare the level of development of the country, national R & D expenditure in income. Developed countries and economies with large R & D expenditure is quite high compared to the least developed countries and is increasing. At this stage, the resources allocated to R & D activities, the size of the development level of the country shows the development of both countries, the driving force is the way. Operation between countries in terms of this case are parallel. In this study, in Turkey and in the world R & D expenditure has been analyzed and compared under different headings. Allocate more resources to R & D activities to higher value-added products or the same product acquisition cost less to produce and provide. Therefore, in all countries, R & D activities and the promotion of the project and the resources allocated to R & D activities in order to increase a number of tax deductions and amenities are provided. In our study, tax incentives, R & D expense recognition process examined and R & D expenses of the International Accounting Standards and Turkey Accounting Standards the financial statements on the situation in bist' traded in the real sector enterprises under the spotlight were analyzed. This analysis results in the R & D expenditures emerged as the technology sector and 80% in most places that sector and the share of assets of R & D expenditure in the balance sheet of the company in this sector otal but it has been concluded that they perform approximately 12%.