Poröz orbital implantlarda implant vaskülarizasyonunun gadolinyum magnetik rezonans görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of implant vascularization with gadolinium magnetic resonance imaging technique in porous orbital implants
- Tez No: 439821
- Danışmanlar: UZMAN DİLEK YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Poröz orbital implantlarda implant vaskülarizasyonun Gadolinium MR yöntemi ile değerlendirilmesi ve MR görüntüleme yöntemi uygulanması için uygun zamanın tespit edilmesi. Gereç-Yöntem: Nisan 2008 ve Şubat 2011 tarihleri arasında primer ve sekonder orbital implantasyon uyguladığımız 26 hasta prospektif olarak değerlendirildi. İmplantasyon sonrası T1 ağırlıklı Gad-DTPA MR 5 ve 12. aylar arasında (ort. 9.2 ± 5.9 ay) uygulandı. İmplant vaskülarizasyonunu değerlendirmek amacıyla görüntüler derecelendirildi. Grade 1 (rime sınırlı kontrast tutulumu), grade 2 (santrali içermeyen, periferal kontrast tutan odaklar), grade 3 (santral, homojen olmayan kontrast tutulumu), grade 4 (santral, homojen kontrast tutulumu) ve grade 5 (santral, yoğun kontrast tutulumu). Bulgular: Santral vaskülarizasyon (Grade 3,4,5) doğal hidroksiapatit implantlarda %62.5, sentetik hidroksiapatit implantlarda %46.1 oranında görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the fibrovascular ingrowth into porous orbital implants by reporting the enhancement patterns on gadolinium-enhanced magnetic resonance imaging and find out the appropiate time for imaging. Methods: We prospectively review the medical records of 26 patients who had undergone primary or secondary orbital implantation between April 2008 and February 2011. Serial T1 weighted Gad-DTPA MRI was performed between 5 and 12 months (mean 9.2 ± 5.9 months) after implantation. The images were graded according to the grading system quantitively evaluating implant enhancement. Grade 1 (rim enhancement), grade 2 (peripheral foci of enhancement, not including the center), grade 3 (central, non-homogenous enhancement), grade 4 (central, homogenous enhancement) and grade 5 (central, intense enhancement). Results were analysed according to vascularization patterns on Gad-DTPA MRI. Results: Central vascularization patterns (grade 3, 4 or 5) were seen 62.5% of coralline orbital implants and 46.1% of synthetic orbital implants.