Poroz ortamda doğal konveksiyonla ısı transferinin deneysel olarak incelenmesi, küçük buzdolabı uygulaması
Experimental study of heat transfer by natural convection in a porous medium application in a domestic refrigerator
- Tez No: 183318
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUNA KARGICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezin amacı mühendislik uygulamalarında oldukça geniş bir kullanım alanı olan porozortamın araştırılmasıdır. Soğuk duvar yüzeyi ve diğer yüzeyler arasında doğal taşınımla ısıtransferini, porozitenin etkisini incelemek üzere küçük bir buzdolabından oluşan deneydüzeneği hazırlanmıştır. Boş soğutucu içinde ve sınır tabaka içindeki sıcaklık dağılımıgözlenmiştir. Poroz ortam doğal taşınımla olan ısı transferini artırmıştır. Sonuç olarak, bloklarözellikle soğuk duvar yakınındaki ısı transferini artırmıştır. Bu çalışma risk taşıyan hassasbesin gruplarının depolanmasına ve istiflemesine bir model teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is investigation of porous medium that using a usage field atthe engineering aplications. An experiment was carried out using a refrigeratormodel that heat is transferred by natural convection between a cold wall an the otherwalls,which are exposed to heat losses. The air temperature profile in the boundarylayers and in the central zone of the empty refrigerator model was investigated.Porous medium was increased heat transfer by natural convection in the refrigerator.As a result of, blocks enhance heat transfer particularly near the cold wall. This papercan be model to keep and stack of sensitive foods..