Biyosüreç: Doğadan ilham alan tasarım süreçleri için sistematik bir yöntem önerisi ve uygulaması
Bioprocess: A proposal of systematic method for design process inspired by nature and its application
  1. Tez No: 425735
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ŞATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı temelinde doğaya yaklaşan çalışmalar bağlamında ürün tasarımında kısa zamanda azımsanmayacak araştırmaların yapıldığı görülmüştür. Araştırma süreci kapsamında elde edilen bilgiler ışığında adına“Biyosüreç”dediğimiz, şu ana kadar bu konuda çalışılmamış olduğunu umduğumuz bir sonuca ulaşmaktır. Tezin yöntemsel içeriğine bakıldığında; ikinci bölümde araştırma konusu ile ilgili güncel yaklaşımlar ve örnekler üzerinden konunun anlaşılması sağlanmıştır. Üçüncü bölümünde, literatür taraması yöntemi ile biyo kavramlı tez çalışmaları süreç incelemesine tabi tutulmuştur. Tezin dördüncü bölümünde ise meta analize dâhil edilecek çalışmaların biyoloji ile disiplinler arası bir tasarım yöntemi önerildiğine bakılarak tezler seçkiye tabi tutulmuş, seçilen bu tezler meta analizi yöntemi ile önerdikleri tasarım araçları incelenmiş ve devamında kıyaslama yapılmıştır. Beşinci bölümde anket yöntemi ile ürün tasarımı öğrencilerinin biyo kavramlar konusundaki bilgi düzeylerine başvurulmak istenmiştir. Altıncı bölümde Biyosüreç yöntemi çalıştay formatında denenmiştir. Geçerliliği denenen çalışmanın sonuçları ile genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
On the basis of sustainability studies upcoming to the nature in product design have been seen the researches can not be underestimated in short term. The purpose of the study is to reach a conclusion that we hope this is not been studied so far in this regard and we call“bioprocess”within the context of obtained informations. Considering the methodological contents of the thesis, understanding the issues over current approaches and examples of research topics is provided in the second part. In the third part, it has been subjected to a bioconceptial review process by literature survey method. In the fourth part, it subjected to selection is looking at whether a design method proposed interdisciplinary biology studies to be included in the meta-analysis, selected thesis examined design tools suggested by the meta-analysis method and made comparisons in the progress. In the fifth part, it was requested to determine product design students' knowledges on bio concepts with the survey method. The Bioprocess method in the sixth section has been tested in workshop format. The results of the study tested the validity are made general of assessment.