Uçak yakıt sisteminin termal balans etkilerinin performans üzerindeki etkileri
The influences of thermal balance effects of aircraft fuel system on performance
  1. Tez No: 425739
  2. Yazar: MUHAMMET YİLANLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALTUNTAŞ, DOÇ. DR. EMİN AÇIKKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Sivil Havacılık, Energy, Civil Aviation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada uçak yakıt sisteminde yakıta transfer edilen akış ve ısı enerjisinin değişimini incelemek üzere enerji ve ekserji analizi gerçekleştirilmiştir. Uçak sistemlerinin farklı komponentleri arasında ısı yönetiminin sağlanmasıyla meydana gelen ısıl dengenin uçağın performansı üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Bununla birlikte uçak sistemleri içerisinde ısıl yönetimin en önemli komponentlerinden biri de uçak yakıt sistemidir. Uçuş süresince yakıt sistemin bileşenlerinde gerçekleşen enerji geçişi oranlarının %42'sini LPFFCOC, %23'ünü HPFCOC olmak üzere ısı değiştiriciler ve %22'sini LPFP, %13'ünü HPFP olmak üzere pompalar oluşturmaktadır. Ayrıca uçuş boyunca yakıt sisteminde gerçekleşen enerji geçişi oranlarının %50'si tırmanış, %21'i ivmelenme, %13'rölanti, %8'er olarak yatay seyir ve iniş evrelerinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, energy and exergy analysis of fuel system was performed to investigate of variation of flow and heat energies of fuel, loads by the fuel system. Thermal balance, formed by many different components of aircraft systems by means of heat management, has been significantly affected by aircraft performance. Meanwhile one of the most important components of thermal management in the aircraft systems is fuel system. The rate of energy transfer occurred in the fuel system components throughout flight is respectively 42% for LPFFCOC, 23% for HPFCOC in the heat exchangers and 22% for LPFP, 13% for HPFP in the fuel pumps. Besides, the rate of energy transfer occurred along the flight according to flight maneuvers is respectively 50% during the climbing maneuver, 21% during the acceleration maneuver, 13% during the idle position, 8% during cruise maneuver and 8% during the landing maneuver.