Sazan (Cyprinus carpio L., 1758) avcılığında kullanılan galsama ağlarının seçiciliğine ip kalınlığının etkisinin araştırılması
The investigation of effect of twine thickness on selectivity of gillnets used carp (Cyprinus carpio L., 1758) catching
- Tez No: 425768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, Keban Baraj Gölü'nde sazan (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) avcılığında kullanılan farklı göz genişliği ve ip kalınlığına sahip galsama ağlarının seçiciliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları Keban Baraj Gölü'nün 5. Avlak Sahası olan Pertek Bölgesi'nde Ocak 2014 ile Haziran 2014 tarihleri arasında yürütülmüştür. Denemelerde 40, 45, 50, 55 ve 60 mm ağ göz genişliklerinde (yarım göz boyu) ve iki farklı ip kalınlıklarında (0,12 mm x 3 ply ve 0,18 mm x 3 ply) toplam 10 adet multi monofilament (katlı misina) poliamid galsama ağı kullanılmıştır. Ağların seçicilik parametreleri SELECT Metodu ile hesaplanmıştır. Seçicilik eğrileri, yayılım değeri en düşük olan bi-modal'a göre çizilmiştir. Yapılan 32 avcılık denemesinde total boy değerleri 19,5 cm ile 55 cm arasında değişen 451 adet sazan yakalanmıştır. İnce materyalden yapılan 40, 45, 50, 55 ve 60 mm ağ göz genişliğindeki ağların optimum yakalama boyları sırasıyla 26,88 cm, 30,24 cm, 33,60 cm, 36,96 cm ve 40,32 cm olarak, kalın materyalden yapılan ağların optimum yakalama boyları ise yine aynı sırayla 27,20 cm, 30,60 cm, 34,00 cm, 37,40 cm ve 40,80 cm olarak hesaplanmıştır. Kalın materyale sahip ağların optimum yakalama boylarının ince materyale sahip ağlarınkinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sazan balığının minimum yasal av boyu 40 cm'dir. Bu çalışmanın verileri dikkate alındığında gerek ince materyale ve gerekse kalın materyale sahip ağlarla yapılan seçicilik analizine göre 60 mm ve üzerindeki ağ göz genişliğine (göz açıklığı 120 mm) sahip ağların sazan avcılığında kullanılması uygun görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis study, it was aimed that investigate of selectivity of gillnet with different mesh sizes and twine thicknesses used fishing of common carp (Cyprinus carpio L., 1758) in Keban Dam Lake. Field studies were conducted in Pertek Region of Keban Dam Lake between January 2014 and June 2014. In the fishing operations, a total of ten multi-monofilament polyamide gillnets with 40, 45, 50, 55 and 60 mm mesh size (nominal bar length) and with two different twine thicknesses (0,12 mm x 3 ply and 0,18 mm x 3 ply) were used. The selectivity parameters of nets were calculated with select method. Selectivity curves were plotted using bi-modal which provided the best fits. A total of 451 common carps ranging between 19.5 and 55 mm total length were caught during 32 fishing trials. The modal lengths of gillnets with 40, 45, 50, 55 and 60 mm mesh size and with thinner material were calculated as 26.88 cm, 30.24 cm, 33.60 cm, 36.96 cm and 40.32 cm, respectively. The modal lengths of gillnets with thicker materials were calculated as 27.20 cm, 30.60 cm, 34.00 cm, 37.40 cm and 40.80 cm, respectively. The modal lengths of gillnets with thicker materials is higher than the thinner one. Minimum legal size of common carp is 40 cm in Turkey waters. When taking into consideration this study's conclusions, gillnets with 60 mm and bigger mesh size, either thinner material or thicker material, are suitable for common carp catching.