Keban Baraj Gölü'nde yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) kas dokusunda metal birikimlerinin belirlenmesi
Investigation of metal concentrations in muscle tissues of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) cultured in the Keban Dam Lake
  1. Tez No: 425769
  2. Yazar: SUMRU ANIK ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEREN KURT KAYA, YRD. DOÇ. DR. MEMET VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Keban Baraj Gölü'nde yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalığının kas dokusunda bazı ağır metallerin (As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb ve Zn) birikim düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla gökkuşağı alabalıkları Kasım 2014- Nisan 2015 arasında 3 farklı istasyondan temin edilmiştir. Atomik absorpsiyon spektrometre ile yapılan analiz sonuçlarına göre, alabalık örneklerindeki ortalama As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb ve Zn konsantrasyonları sırasıyla 101,9±27,2 µg/kg, 0,82±0,44 µg/kg, 0,432±0,18 mg/kg, 0,808±0,13 mg/kg, 0,365±0,09 mg/kg, 6,16±1,65 mg/kg, 1,134±0,34 mg/kg, 1,101±0,16 mg/kg, 59,8±8,63 µg/kg ve 4,353±1,63 mg/kg olarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlenen balıklarda ağır metaller için kabul edilebilir değerler ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, Keban Baraj Gölü'nde yetiştirilen alabalıkların, insanlar tarafından tüketilmesinin sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine some heavy metal (As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb and Zn) accumulation in muscle tissue of cultured rainbow trout in Keban Dam Lake. For this purpose, rainbow trout were obtained from three is used for heavy metal analysis. According to the results of analysis by atomic absorption spectrometry the average of trout example As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb and Zn, respectively 101,9±27,2 µg/kg, 0,82±0,44 µg/kg, 0,432±0,18 mg/kg, 0,808±0,13 mg/kg, 0,365±0,09 mg/kg, 6,16±1,65 mg/kg, 1,134±0,34 mg/kg, 1,101±0,16 mg/kg, 59,8±8,63 µg/kg and 4,353±1,63. The data obtained from the World Health Organization (WHO), the Food and Agriculture Organization (FAO) and the fish was determined by comparison with the Turkish Food Codex acceptable values for heavy metals. As a result, the Keban Dam Lake trout are bred, it was found that any creation of health for human consumption.