Spin dependent properties of two dimensional systems attached to ferromagnetic electrodes
Ferromanyetik elektrotlar arasındaki iki boyutlu sistemlerin spine baglı özellikleri
- Tez No: 382730
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SERKAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi ile kombineli denge-dışı durumundaki Green fonksiyonu formalizmi (NEGF) aracılığıyla, ilk ilkeler hesalamalarını kullanarak, periodik ve alet yapılarındaki iki boyutlu sistemlerin spine bağlı elektronik-yapı özelliklerini inceledik. İki boyutlu sistem olarak başlıca ZnO tabakalarına odaklandık. ZnO tabakalarına ilaveten, spine bağlı elektronik özelliklere göre bir kıyaslama yapmak için, C tabakaları da incelenmiştir. Spine bağlı davranış veya spin polarizasyonla ilgili olarak muhtemel etkileri ortaya çıkarmak ve analiz etmek adına, alet yapılarında bu sistemler iki tane homojen ferromanyetik nikel elektrotlar arasına konulmuşlardır. Bunun yanında, iki boyutlu sistemlerin manyetik özelliklerini açığa çıkarmak için indüklenmiş manyetik moment de incelenmiştir. Mükemmel yapıdaki sistemler yanında, tabkalardaki katkı atomlarının ve distorsiyonun etkisine de bakılmıştır. Hem distorsiyonun hem de geçiş elementlerinin oluşturduğu katkı atomlarının elektronik-yapı özelliklerinde önemli rollerinin olduğu gözlemlenmiştir. Ferromanyetik elektrotlar, distorsiyon ve katkı atomları kullanılarak spintronik aletlerin geliştirilmesinde gerek duyulan spine bağlı davranış kontrol edilebilir.
Özet (Çeviri)
Using first principles calculations through Density Functional Theory (DFT) combined Non-Equilibrium Green Function Formalism (NEGF), we explored spin dependent electronic structure properties of two dimensional systems in the form of periodic and device structures. As a two dimensional system we mainly focused on ZnO sheets. In addition to ZnO sheets, C sheets were also examined in order to make a comparison in terms of spin dependent electronic properties. In the device structures, they were placed between two homegenous ferromagnetic nickel electrodes that helped us to investigate and analyze possible effects concerning the spin dependent behavior or spin polarization. Besides, induced magnetic moment was considered as well to reveal the magnetic properties of two dimensional systems. In addition to perfect structures, we also studied the effect of distortion and doping atoms introduced in the sheets. It was observed that both the distortion and dopants provided by transition metal atoms have a crucial role on the electronic structure properties. Using ferromagnetic electrodes, distortion and dopants, one can play with spin dependent behavior needed in developing spintronic devices.