Design and performance analysis of a compact solar energy panel
Kompakt güneş enerjisi paneli tasarımı ve performans analizi
- Tez No: 425855
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, yüksek verim sağlayan bir roman güneş paneli kavramının tasarım, üretim ve tasarım raporları. Bu konsepti uygulanarak, konsantre güneş akı yüksek sıcaklıklara ve jeotermal ısı değiştirici Bakır levha, düşük sıcaklıklarda sıvı soğutur ısıtır. Bu koşullar altında, Sıcak ve Soğuk, sıcak ve soğuk noktalar arasında termoelektrik plakalı ısı değişimi tarafı ile temas elektrik yükü üreten yarı iletken malzeme üzerinde elektronların akışını kolaylaştırır yapar. söz konusu model, elektrik enerjisi, genel kullanım (duş, yemekler ve vb) ve ısıtma ve soğutma için soğuk ve sıcak su temini üretecek. Uygulamanın Bu tür satılan hesapla için akıllı şebeke tüketilmemiş o enerjiyi kalmıştır ihtiyacı var. Mevcut çalışma boyunca, 205oC kalk ve jeotermal ısı değiştirici 20oC diğer sıvı soğutur olabilir 110x80x8 [cm] panelde 93 lümen güneş akı yoğunlaştı. Böyle bir tasarım sonucu için termoelektrik plaka ısı değişimi ısı% 50 elektrik yükü ısı kayıpları değildir, 1000 W / saat, elektrik enerjisi ve 90oC sıcak su olduğu tahmin edilmektedir. Özel tasarım ve malzeme ile yüksek verim elde etmek için sistemini desteklemek ve 1677 W / h ve sıcak su 90 o C almak amaçlanmıştır olabilir. Panelin çeşitli parametreleri boyutu ve yapısı gibi, stabil şekilde olacaktır. Ancak, malzeme optimizasyonu verimliliği üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu durumda, özel sıvı güneş akı, daha iyi konsantrasyon ve sıvıların ısı tasarrufu daha iyi malzeme için özel olarak tasarlanmış optik çoğu emer yüksek ısı katsayısına sahip yüksek ısı değişimi, belirli emici malzeme için gerekli olacaktır. Sistem kavramı, detaylı tasarım ve parçaları boyutlandırma gelişimi Autodesk Inventor ve Solidworks 3D tasarım yazılımı, TracePro optik lens tasarımı, CoolpPack termal için dinamik özellikleri ve Mathcad gibi yazılımları kullanarak sistem davranışı simülasyonlarla uygulanacaktır Matematiksel analiz ve formülasyonu için.
Özet (Çeviri)
This thesis reports on the design, production and design of a novel solar panel concept that allows a high efficiency. Through applying this concept, concentrated solar flux heats the Copper sheet to high temperatures and geothermal heat exchanger cools the liquid in low temperatures. Under these conditions, Hot and Cold makes contact with sides of thermoelectric plate and heat exchange between hot and cold spots makes flow of electrons on semiconductor material that generates electrical charge. The mentioned model will produce electric energy, hot and cold water supply for general use (shower, dishes and etc.) and heating and cooling. This kind of application needs smart grid for calculate sold remained energy that unconsumed. Throughout the present work, concentrated solar flux of 93 lumens on 110x80x8 [cm] panel could get up to 205oC and geothermal heat exchanger cools other liquid to 20oC. The result of such a design is expected as 1000 W/h electrical energy and 90oC hot water, because of heat exchange on thermoelectric plate 50% of heat is losses by heat to electrical charge. With the special design and materials could support system to get higher efficiency and aimed to get 1677 W/h and 90oC of hot water. Several parameters of the panel will be stable, such as dimension and structure. However, material optimization have bigger effect on efficiency. In that case, special liquid will be needed for higher heat exchange which have higher heat coefficient, specific absorber material that absorbs most of solar flux, special designed optics for better concentration and better material saving heat on liquids. The development of the system concept, the detailed design and the components sizing will be implemented through simulations of the system behavior using software as the Autodesk Inventor and Solidworks for 3D design software, TracePro for optical lens design, CoolpPack for thermal dynamic properties, and MathCad for mathematical analyses and formulation.