Hidrolik pompa, motor ve iletim sistemlerinin karekteristik değerlerinin matematiksel ve deneysel metodlarla incelenmesi
- Tez No: 4259
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR YAVUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Energy
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu tezde hidrolik pompa ve hidrolik motor sistemleri incelenerek sis temlerin karakteristik değerlerinin matematiksel ifadeleri çıkartılmış tır. Hidrolik pompa ve motordan meydana gelen, büyük güçlerin ileti minde kullanılan iletim devresi incelemiş ve motor hızının çeşitli yük lerdeki değişimi irdelenmiştir. Daha sonra hidrolik pompa, motor ve iletim sistemlerinin test devre leri, ölçme metodları ve ölçüm için kullanılan cihazlar tanıtılarak hidrolik pompa ve motor devrelerinin test sonuçları grafik olarak ve rilmiştir. Çalışmanın son bölümünde hidrolik iletim sisteminin karakteristik de ğerleri deneysel metodla elde edilen grafik sonuçlarla matematiksel modelden elde edilen sonuçlarla mukayese edilmiş ve genel verimin çe şitli parametrelere göre değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, investigating the hydraulic pump and motor systems, the methamatical models of the system characteristics are determined. From this model, the transmission circuit which is used in transporting high power is examined and the variations of the motor speed with various load is studied. Summerising the experimental methods, measurement systems and instrumen tations of the hydraulic transmission systems, the test results obtained are graphically given. Two results obtained experimentally and deter mined theoretically, are compared and the variation of the general efficiency with various parameters are presented.