Determinati on of the relationship of Ostracod's (Crustacea) reproductive modes and ecological factors in Muş and Mardi̇n (Turkey)
Muş ve Mardin (Türkiye) illerindeki Ostrakodların (Crustacea) üreme şekilleri ile ekolojik faktörler arasındaki ilişkinin belirlenmesi
  1. Tez No: 425921
  2. Yazar: OZAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, Mardin (65 örnekleme yeri) ve Muş (99 örnekleme yeri) dan toplamda 164 farklı su kütlesinden 13 ile 20 ağustos 2013 tarihileri boyunca rastgele yapılmış örneklemleri içermektedir. Bu iki alandan 31 cinse ait 78 taksa (55 canlı) kayıt edildi. Mardin ilinde ise 65 yerin 58'inde 31 canlı tür ile 16 subfosil bulunurken Muş ilinde 99 yerin 91'inde 45 canlı ile 15 subfosil tanımlandı. Çalışma süresince, 13 taksanın (Candona angulata, C. neglecta, C. sonociensis, C. lindneri, Ilyocypris gibba, I inermis, Prionocypris zenkeri, Psychrodromus fontinalis, P. olivaceus, P. cf. robertsoni, Stenocypria fischeri, Trajancypris clavata, and Zonocypris cf. costata) biseksüel populasyonları tespit edildi. Bulunan bütün türler iki bölge için yeni kayıttır. Cypretta sp. Vestalenula cf. boteai, Hemicypris inversus, H. cf. congenera, Hemicypris n. sp. türleri ile Trajancypris clavata ve Psychrodromus cf. robertsoni türlerinin biseksüel populasyonları Türkiye Ostrakoda faunası için ilk kayıtlardır. Son ikisi aynı zamanda literatür içinde yenidir. Böylece Türkiye'deki toplam biseksüel tür sayısı 77'ye yükseldi. Kanonik Uyum Analizinin ilk iki ekseni Mardin, Muş ve iki bölge için, türler ile ekolojik değiskenler arasındaki ilişkileri sırasıyla yüzde 67.5, 74.2 and 73.3 olarak açıkladı. Yükseklik, su sıcaklığı ve pH türler üzerine en etkili değişkenler oldu. UPGMA analizi farklı üreme modlarına sahip türleri birlikte guruplamadı. Farklı üreme moduna sahip türlerin ekolojik optimum ve tolerans seviyelerinde dalgalanmalar oldu. Genel Örtüşme indeksleri ilk defa ostrakodlar üzerinde kullanıldı. İndekslere göre, çevresel değişkenlerin bazıları (pH için 3 tür örtüştü; çözünmüş oksijen için 6 tür, su sıcaklığı için 7 tür, elektiksel iletkenlik için 10 tür, yükseklik için 6 tür) bazı türlerle tam bir örtüşme gösterdi. Bunun anlamı kullanılan bütün türlerin ortak bir tüketim eğrisine sahip olduğunu ifade eder.
Özet (Çeviri)
This study includes a total of 164 different water bodies randomly sampled from Mardin (65 sites) and Muş (99 sites) during 13- 20 August 2013. 78 taxa (55 living spp.) belonging to 31 genera were recorded from both provinces. Of them, 31 living species with 16 sub-fossils were found from 58 of 65 sampling sites of Mardin while 45 living with 15 sub-fossils were identified from 91 of 99 sites in Muş province. The bisexual populations of 13 taxa (Candona angulata, C. neglecta, C. sonociensis, C. lindneri, Ilyocypris gibba, I. inermis, Prionocypris zenkeri, Psychrodromus fontinalis, P. olivaceus, P. cf. robertsoni, Stenocypria fischeri, Trajancypris clavata, and Zonocypris cf. costata) were found during the study. All species were new records for both provinces. Cypretta sp. Vestalenula cf. boteai, Hemicypris inversus, H. cf. congenera, Hemicypris n. sp., bisexual populations of Trajancypris clavata and Psychrodromus cf. robertsoni are the first reports for Turkish Ostracoda fauna. The last two are also new for the literature. Total number of bisexual species increased up to 77. The first two axes of Canonical Correspondence Analyses for Mardin, Muş and both provinces explained 67.5, 74.2 and 73.3 % of relationships between species and environmental variables, respectively. The most effective variables on species were elevation, water temperature and pH. UPGMA analyses did not cluster species with different sexual mode. Ecological optimum and tolerance levels of species with different sexual mode revealed fluctuations for different variables. Specific Overlap and General Overlap indices were used on ostracods for the first time. Accordingly, there was a complete overlap for some of those environmental variables by those species (3 spp. overlap for pH; 6 spp. for dissolved oxygen, 7 spp. for water temperature, 10 spp. for electrical conductivity, 6 spp. for elevation). This means that all these species used a common utilization curves for each of these variables.