İskenderun körfezinde deniz suyu ve sedimentteki ağır metal içeriğinin ICP-OES ile belirlenmesi ve analitik metotlarla karakterizasyonu
Determination of heavy metal content in seawater and sediments of the iskenderun bay by ICP-OES and characterization with analytical methods
  1. Tez No: 425935
  2. Yazar: AYTAÇ RİYAD ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ülkemiz için deniz kaynaklarının hem sosyal hem de ekonomik açıdan kullanımı büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden deniz kirliliğinin önlenmesi zorunlu hale gelmektedir. Öncelikle kirleticiler izlenmeli ve kaynakları belirlenerek gerekli önlemler alınmalıdır. Doğu Akdeniz bölgesinde yer alan İskenderun Körfezi, petrol ve doğal gaz hattının geçtiği bir bölge olup, Demir Çelik, Gübre, Çimento Fabrikaları gibi pek çok sanayi kuruluşunu bünyesinde barındırmaktadır. Akdeniz'deki başlıca doğal körfezlerden biri olan İskenderun Körfezi hızlı nüfus artışı ve sanayileşmeden dolayı kirlilik yönünden ciddi bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada İskenderun Körfezinde sahil şeridinde belirlenen istasyonlardan ( Payas-1, Payas-2, Dörtyol-1, Dörtyol-2, İskenderun-1, İskenderun-2, Sarıseki, Erzin, Pirinçlik ve Arsuz ) deniz suyu ve sediment örnekleri alınarak sıcaklık, pH, iletkenlik, çözünmüş oksijen miktarı, TDS parametreleri belirlenmiş ve ağır metal (Fe, Ni, Mn, Cr, Cu, Zn, Cd, Pb, Co, Al) içeriği analiz edilmiştir. Belirlenen parametrelerin deniz suyu ve sediment örneklerindeki mevsimsel değişimi incelenmiş ve kirlilik miktarları tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğine uygunluğu araştırılmıştır. Sahil şeridinde belirlenen istasyonlardan elde edilen deneysel veriler kemometrik metotlar kullanılarak değerlendirilmiş ve istatistiksel olarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The availability of sea for social and economical activities is very important for our country. Because of this, the protections of sea pollution are becoming necessary. Firstly, the precautions must be taken by monitoring of pollutants and determining of their sources. İskenderun Gulf where located at the Eastern Mediterranean area, has got many industries as iron and steel works, fertilizer plants, cement plants, and several medium and small size steel factory and the international pipe line terminals. İskenderun Bay is one of the main natural bays of the Mediterranean Sea and necessitates serious monitoring for pollution due to the rapid increase of the population and development of industry. In this study, seawater and sediment samples were taken from the stations (Payas-1, Payas-2, Dörtyol-1, Dörtyol-2, İskenderun-1, İskenderun-2, Sarıseki, Erzin, Pirinçlik ve Arsuz) along the coast in the Gulf of Iskenderun and parameters of temperature, pH, conductivity, dissolved oxygen, TDS and heavy metal (Fe, Ni, Mn, Cr, Cu, Zn, Cd, Pb, Co, Al) content was analyzed. The seasonal variation of the parameters in the seawater and sediment samples were analyzed and amount of pollution was identified. The results were investigated for the suitability on the water pollution control regulations issued by The Ministry of Environment and Urban Planning Experimental data obtained from the stations along the coast was evaluated and characterized statistically by using chemometric methods.