İnce film fotovoltaik bir panelin Mersin ili için kış dönemi güç karakteristiğinin deneysel olarak incelenmesi
Investigating winter season power characteristic of a thin-film photovoltaic panel in Mersi̇n through an experimental study
- Tez No: 425942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Mersin'de Ekim 2014- Mart 2015 döneminde gerçek atmosferik koşullar altındaki ince film bir fotovoltaik panelin ürettiği güç değerleri deneysel yöntemle ölçülmüştür. Test düzeneği tek eksende eğimi ayarlanabilir sehpa, taşıyıcı araba, kayıt tutabilir özellikli dijital akımölçer, ışınımölçer ve iki adet bilgisayardan oluşmaktadır. Bu test düzeneği kullanılarak gerçekleştirilen deneysel çalışmada altı aylık süreçte toplamda 48 gün ölçüm yapılmıştır. Ölçüm yapılan günlerde her üç dakikada bir üretilen anlık gücün o ana ait ışınım değeri ile ilişkisi belirlenmiştir. Ölçümler sonucunda her aya ait ortalama güç çıktısı ve ortalama ışınım değeri belirlenmiştir. Ayrıca her aya ait ortalama verim de bulunmuştur. Ölçülen değerler kullanılarak test dönemine ait verim değişimi belirlenmiştir. Gerçek çalışma koşullarında elde edilen güç ve verim değerleri ile fotovoltaik paneli üreticisi firmanın verdiği güç ve verim değerlerinin farklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the power generated by a thin-film photovoltaic panel was measured under real atmospheric conditions in Mersin between October 2014 and March 2015. The experiment set involves a stand whose inclination may be adjusted in single axis, a digital multimeter that can keep records, pyrometer, and two computers on a carrier vehicle. In this experimental study, there were 48 measurements completed in six months. The relationship between the power generated and the solar irradiance was determined by using the data obtained in every third minutes in each measurement day. Thanks to the measurement data, the average power generated and the average irradiance that belongs to each measurement month were obtained. Furthermore, the average efficiency of each month was calculated. By using the data obtained, the efficiency change in the measurement period could be determined. It was revealed in this study that, the generated power and efficiency values are different from that of the values indicated by the photovoltaic panel manufacturer.