Tasarım deseni kullanılarak geliştirilen yazılım ile kullanılmadan geliştirilen yazılımın performans analizi
Performance analysis of a software developed with and without design patterns: A case study
- Tez No: 425950
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET BAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tasarım desenleri (design patterns), yazılım tasarımı sırasında sıkça karşılaşılan, birbirine benzer sorunları çözmek için geliştirilmiş ve işlerliği kanıtlanmış genel çözüm önerileridir. Bu çalışmanın amacı, tasarım desenleri kullanılarak geliştirilen yazılımlar ile kullanılmadan geliştirilen yazılımlar arasındaki performans farkının analiz edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, model-view-controler, model-view-presenter ve proxy desenleri kullanılarak geliştirilen bir yazılım, tasarım desenleri kullanılmadan geliştirilen aynı işlevdeki bir yazılım ile karşılaştırılmıştır. İki yazılım, aynı işlevselliğe sahip üç kullanım senaryosu üzerinde testlere tabi tutulmuş, performans ölçümleri yapılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, tasarım desenleri kullanılarak geliştirilen yazılımın işlemlere çok daha kısa zamanda cevap verdiğini göstermiştir. Aynı zamanda, tasarım desenleri kullanılarak geliştirilen yazılımın modüler tasarımı ve modüller arasındaki ilişkilerin tanımlanmış olması, yazılımın yeni ihtiyaçları karşılamak amacıyla güncellenmesini kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Design patterns are functionally-proven general solution proposals developed to solve similar problems frequently encountered during software design process. The goal of this study is to analyze the performance difference between software developed using design patterns and without using design patterns. To this end, a software developed using model-view-controller, model-view-presenter and proxy patterns is compared with a software having the same functionality but developed without using design patterns. The two software were tested on three use-case scenarios; their performances were measured and results were analyzed. The results show that the response time of the software developed using design patterns is much shorter than the one developed without using design patterns. Furthermore, as a result of the modular design and well-defined relations among the modules, it is much easier to update the software to add new functionalities.