Türkiye'de bulunan yabancı ot familyalarının bilgisayarla teşhisine ait bir uzman sistem oluşturulması
- Tez No: 67919
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. IŞIK TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Monocotyledoneae ve Dicotyledoneae sınıflarında bulunan ve Türkiye Florası' nda yer alan 144 adet familyanın teşhisi için bir uzman sistem hazırlanması planlanmıştır. Teşhis için çatallı (Dikotom) teşhis anahtarı tipi kullanılmış ve ikili seçenekler bilgisayar programına yerleştirilmiştir. Program içerisinde teşhisin yanı sıra, teşhiste yer alan bilinmeyen terimler de resimlerle açıklanmıştır. Çalışma sonucunda, programın teşhis işlemini kısa sürede tamamlayacağı, terminolojik açıklamalar ile teşhis işleminin daha kolay yapabileceği bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar, uzman sistem, tarım, yabancıot, teşhis
Özet (Çeviri)
An expert system was planed in this study, to identify the monocotyledoneae and dicotyledoneae classis of 144 families that exist in flora of Turkey. The dicotom identification system was used for identify and bilateral options system was located the computer program. In addition the identification, unknown terms was explanied with pictures illustration in the program. In concludion, the program identify operating finished the identification task in a short time and terminologiycally explain was more easly with expert system. Keywords : Computer, expert system, agriculture, weed, identification.