Diyarbakır koşullarında ana ürün yerfıstığı yetiştiriciliğinde tek ve çift sıralı ekim yöntemlerinin verim ve önemli tarımsal özelliklere etkisi
The effect of single and twin planting patterns on yield and important agricultural characteristics of main cropped peanut in Diyarbakır conditions
- Tez No: 425986
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır koşullarında ana ürün yerfıstığı yetiştiriciliğinde tek ve çift sıralı ekim yöntemlerinin verim ve bazı tarımsal özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla, 2014 yılında, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma ve deneme alanında yürütülmüştür. Araştırmada, Halisbey isimli Virginia tipi, yarı yatık gelişme gösteren yerfıstığı çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulup yürütülen bu çalışma, sıra üzeri 20 cm sabit olmak üzere, 60 cm, 70 cm, 80 cm ve 90 cm tek sıralı ekim ve 60x25x60 cm, 70x25x70 cm, 80x25x80 cm ve 90x25x90 cm çift sıralı ekim yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmada; hasatta bitki sayısı (adet/da), meyve verimi (kg/da), hasat indeksi, biyolojik verim (kg/da), bitki başına meyve sayısı (adet/bitki), 100 tohum ağırlığı (g), 100 meyve ağırlığı (g), iç oranı (%), I. kalite meyve sayısı oranı (%), II. kalite meyve sayısı oranı (%), ıskarta meyve sayısı oranı (%), yağ oranı (%) gibi özellikler incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre, dekara en yüksek meyve verimi, 60x25x60 cm çift sıralı ekim yönteminden (601.83 kg/da), en yüksek bitki başına meyve sayısı ise 80 cm tek sıra ekim yönteminden (48.68 adet/bitki) elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, bitki yoğunluğu azaldıkça bitki başına meyve sayısında bir artış görülürken, bitki sayısı ve yoğunluğu arttıkça dekara meyve veriminde artış sağlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of single and twin planting patterns on yield and important agronomic characteristics of main cropped peanut at the experimental area of Field Crops Department, Agricultural Faculty of Dicle University, Diyarbakir-Turkey in 2014. Peanut cultivar Halisbey (Virginia market type and semi-spreading growth type) was used. The study was established in a randomized complete block design with three replications. Four single row spacing (60 cm, 70 cm, 80cm and 90 cm) and four twin row spacing (60x25x60 cm, 70x25x70 cm, 80x25x80 cm and 90x25x90 cm) were applied with an intra row spacing of 20 cm. In this study, number of plants in harvest (no da-1), pod yield (kg da-1), harvest index, biological yield (kg da-1), number of pod (no plant-1), 100 seed weight (g), shelling percentage (%), I. quality fruit rate (%), II. Quality fruit rate (%), waste fruit rate (%) and oil content (%) were analyzed. According to analysis of variance, the effects of planting patterns (single row and twin row) on pod yield, pod number plant-1, 100 seed weight, 100 pod weight and biological yield were statistically significant. The highest pod yield were obtained from 60x25x60 cm, 70x25x70 cm and 80x25x80 cm (601.83 kg da-1, 527.38 kg da-1 and 518.23 kg da-1, respectively) twin planting application. According to research results, pod yield gradually increased with increasing in plant densities. This increasing was continued to 9523 plant da-1 and then pod yield decreased in 8956 plant da-1.