Antalya ili, Kaş ilçesi zeytin bahçelerinde zeytin fidantırtılı, Palpita unionalis (Hübner) (Lepidoptera: Pyralidae)'in popülasyon gelişimi üzerine araştırmalar
Studies on development of population of olive sapling caterpillar Palpita unionalis (Hübner) (Lepidoptera: Pyralidae) in Kaş district of Antalya province
- Tez No: 425987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA CAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Zeytinde birçok zararlı tür bulunmakla birlikte, bu zararlılar arasında bulunan zeytin fidantırtılı, Palpita unionalis (Hübner) (Lepidoptera: Pyralidae), özellikle genç ve aşı bahçelerde taze sürgün, yaprak ve meyvelerde önemli zarara sebep olmaktadır. Ancak ülkemizde bu zararlı ile yapılan çok sayıda çalışma bulunmamaktadır. Yapılan surveylerde Kaş ilçesi zeytin alanlarında, ağaçların yaprak, sürgün ve meyvelerinde bahçelere göre değişen yoğunluklarda zararlanmalar gözlenmiştir. Batı Akdeniz Bölgesi'nde ilk kez yapılan bu çalışma ile Antalya ili, Kaş ilçesi Üzümlü, İslamlar ve Gelemiş köylerindeki zeytin bahçelerinde 2013-2014 yıllarında P. unionalis'in popülasyon gelişimi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada erginleri yakalamak amacıyla ışık tuzakları, ergin öncesi dönemleri (larva ve pupa) belirlemek amacıyla gündüz gözle kontrol yöntemi kullanılmıştır. Çalışma yapılan tüm lokasyonlardaki zeytinliklerde zararlı tespit edilmiş, zararlının çalışma bölgesinde yılda iki döl verdiği ve en yoğun popülasyonun Üzümlü'deki zeytin bahçesinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there are many pests in olive, olive sapling caterpillar, Palpita unionalis (Hübner) (Lepidoptera: Pyralidae) between the one of these pests causes significant damage to the leaves and fruits especially the young and vaccine gardens in fresh shoots. However, there are few studies conducted with these pests. During the surveys, in the olive fields of Kaş district, it is observed that the intensity of damage to the leaves of trees, shoots and fruits depends on gardens. Through this study made in the Western Mediterranean Region at the first time, the development of population of Punionalis in olive trees of Üzümlü, İslamlar and Gelemiş villages in Kaş district, province of Antalya in the years of 2013-2014 was tried to be defined. For immature stages (larvae and pupae) observation during day was used and for catching the adult, light traps were used as the control methods. Pests were detected in all locations where the study was carried out. The pest were given two generations per year in the study area. The most intense population of it in olive was determined in Üzümlü.