Diyarbakır-Bismil ekolojik koşullarında ana ürün olarak yetiştirilen yerfıstığı (Arachis hypogaea L.) çeşitlerinin tarımsal ve kalite özelliklerinin araştırılması
Investigation of agricultural and quality characteristics of peanut (Arachis hypogaea L.) cultivars growing as main crop in the Diyarbakir-Bismil ecological conditions
  1. Tez No: 483805
  2. Yazar: BERİVAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDE TUNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, 2016 yılında ana ürün olarak, Diyarbakır-Bismil ekolojik koşullarında ve çiftçi arazisinde yürütülmüştür. Deneme, Tesadüf Blokları Deneme Deseni'ne göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada 12 tescilli yerfıstığı çeşidi (NC-7, Osmaniye-2005, Polen, Batem-5025, Sultan, Wilson, Halisbey, Arıoğlu-2003, Çom, Gazipaşa, Florispan ve Batem-Cihangir) kullanılmıştır. Denemede meyve verimi(kg/da), 100 meyve ağırlığı(g), 100 meyve sayısı(g), bitki başına meyve verimi(g/bitki), bitki başına meyve sayısı(adet/bitki), kabuk/iç oranı(%), I. kalite meyve sayısı oranı(%), II. kalite meyve sayısı oranı(%) ve yağ oranı(%) gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonucunda; en yüksek meyve verimi 307.08 kg/da olarak Osmaniye-2005 çeşidinden elde edilirken, en düşük meyve veriminin 168.85 kg/da ile Arıoğlu-2003 çeşidinden elde edilmiştir. En yüksek 100 meyve ağırlığı (247.16 g) ve 100 tohum ağırlığı (165.0 g) Osmaniye-2005 çeşidinden belirlenirken, en yüksek bitki başına meyve verimi (122.83 g), bitki başına meyve sayısı (49 adet) ve I. Kalite meyve sayısı oranı (%71.97) Batem-5025 çeşidinden elde edilmiştir. Yağ oranının ise %33.56-38.30 değerleri arasında değiştiği belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonucuna göre; meyve verimi ile yüz meyve ağırlığı, bitki başına meyve verimi ve yüz tane ağırlığı arasında önemli ve olumlu ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2016 year at the farmland as main crop in Diyarbakır-Bismil ecological conditions. Study was done based on Randomized Complete Block Design with three replicates. Twelve peanut cultivars including NC-7, Osmaniye-2005, Polen, Batem-5025, Sultan, Wilson, Halisbey, Arıoğlu-2003, Çom, Gazipaşa, Florispan and Batem-Cihangir were analysed. Different characteristics such as fruit yield (kg/da), 100 fruit weight (g), 100 seed weight (g), yield of fruit per plant (g), number of fruit per plant (number), shell/internal ratio (%), I. quality fruit number rate (%), II. Quality fruit number rate (%) and oil ratio (%) were measured. Results showed that the highest fruit yield was obtained as 307.08 kg/da in Osmaniye-2005 and the lowest fruit yield was obtained (168.85 kg/da) in Arıoğlu-2003 cultivar. The highest 100 fruit weight (247.16 g) and 100 seed weight (165.0 g) were measured in Osmaniye-2005 while the highest fruit yield per plant (122.83 g), the number of fruit per plant (49 piece) and I. quality fruits number rate (%71.97) were obtained in Batem-5025 cultivar. Correlation analysis showed significant and positive relationship among parameters such as 100 fruit weight, fruit yield per plant and 100 seed weight with fruit yield.