KOBİ'lerin global normlara entegrasyonu yönelimli işbirliği stratejileri
- Tez No: 42599
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Globalleşme sürecine giren ülke ekonomilerinde rekabetin yerleşmesi, sürdürülmesi yeni iş imkanlarının yaratılması KOBİ'leri bu ülke ekonomisinde doğup gelişmelerine bağlıdır. Ekonomik bakımdan hayatta kalmak ve başarmak güdüsü ile yönlendirilen bu işletmeler, ekonominin canlılığının barometresidirler. Ekonomiyi durgunluktan ve gerilemekten korurlar. Çünkü bir ekonominin güçlülüğü, çok sayıda yeni işletmelerin doğuşunu ve bazılarının mevcut endüstri liderlerine meydan okuyarak ve yerini alabilecek kadar büyüyerek bir rekabet ortamının oluşturulmasını gerektirmektedir. Bu nedenle KOBİ'ler bazı fidanları çürüyen ve bazıları büyüyerek bir işletme ormanı oluşturan bir fidanlık fonksiyonu görürler. Küçük güzeldir, fakat kader olmamalıdır. Bu işletmelerin güçlenerek varlığını sürdürmesi ülke ekonomisinin güvencesi ve temel taşıdır. Faaliyetlerini dünya yönelimli planlayıp uygulayan, teknolojide, verimlilikte, maliyetlerde, kalitede ve yönetimde global normlara ulaşmayı hedefleyen KOBİ'ler yoğun rekabet ortamında ayakta kalabileceklerdir. Önce ülke içinde birleşerek güçlenecekler ve bu güçle de daha kararlı olarak yabancı ortaklarla işbirliğine girişebileceklerdir. Bu yönüyle KOBİ'lerin işbirlikleri büyük önem kazanmaktadır. İşbirlikleri ekonomik yönden güçlenme ve dışa açılma sürecinde olan Türkiye KOBİ'leri için oldukça önemlidir. Çünkü finansal, teknolojik, yönetim, insan kaynakları ve pazarlama yapısı bakımından zayıf olan KOBİ'ler için ulusal ve uluslararası boyutlu işbirlikleri zorunlu bir strateji olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The establishment of the completition, and maintenance and providing of new qualificational chance in the economy of ciuntriy that enters the period of globalization depend on beginning and developing of small and medium size managements (SMSM).The Administrations that are directed by the wishes of being alive and being succeed economically are the barometres of economical freshments.S.M.S.M protect from the stagnation and recede of economy. Because the power of economy requries the number of foundation of new administrations the condition of competition so some of them challange to the top industrial organization and replace them.Therfore, some of SMSM decay but some develop and become the chain of big organizations. Little organizations are perfect but they have to develop. Those kind of organizations are very useful for the economy of the country.The business administrations have to succeed the obstacles of productivity, technologic, administration and quality. Fistly, these must cooperate amongst them in the country, then they should manage to establish the union of foregain companies. So the corparation of SMSM is very important. The corparation of SMSM in Turkey has great importance to gain pover and to touch with the foreing companies. Because the strategy of economic, technic, management, personal and marketin for national, and international combination of SMSM has been necessary.