Para politikasının iç dengedeki rölü ve 1980 sonrası Türkiye örneği
  1. Tez No: 42598
  2. Yazar: OSMAN NURİ ARAS
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, para politikasının iç ekonomik dengedeki rolü ve 1980 sonrası Türkiye uygulaması incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde para politikasının araçları, amaçlan ve göstergeleri incelenmiştir, ikinci bölümde iç denge ve iç dengede para politikasının rolü Klasik, Keynesyen ve Monetarist görüşlere göre incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise 1980 sonrasında Türkiye'de alınan ve uygulana para politikaları ile bu politikaların ekonominin iç dengesine olan etkisi incelenmiştir. Bölümün sonunda incelenen dönemi kapsayan bir regrasyon çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'de monetarist görüş doğrultusunda alman para politikası kararlarından, uygulamada ciddi sapmaların olduğu, dolayısıyla iç dengenin sağlanmasında para politikasının üzerine düşen rolü yerine getiremediği görülmüştür. Yapılan regrasyon çalışmasında, parasal değişkenler ile enflasyon arasında, beklenenin altında olmasına rağmen, yüksek oranda bir ilişkinin olduğu, ancak parasal değişkenler ile büyüme oram arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Kısaca incelenen dönemde, Türkiye'de uygulanan kötü bir maliye politikasının esiri olan bir para politikasının olduğu, dolayısıyla iç dengede arzu edilen amaçlara ulaşılamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study of thesis, the role of monetary policy in the internal economic balance and the application of it in Turkey since 1980 has been investigated. In the first part of this study, the means, the aims and the measures of the monetary policy has been valued. In the second part of it, the internal balance and the role of monetary policy have been investigated according to Classical, Keynesian and Monetarist opinions, m the third part of it, the monetary policies that have been taken in to attention and applicated in Turkey after 1980 and effect of these policies on the internal economic balance of Turkey have been valued. In the last of this part, a study of regression that contain the period of investigation has been done. At the and of this study, it has been seen that the serious differentiation in application exists in the decisons of monetary policies that is given according to monetarist opinions in Turkey, so the monetary policy couldn't perform its role in establishing the internal balance. In the study of the regression, it has been seen that a highly relation exists between monetary variables and inflation, although it is under the expected value, however, there has been seen that there is no meaningful relation between the monetary variables and the economic growth rate. Shortly, in the period that has been investigated, it has been arrived to that result that there is a monetary policy in Turkey that is under the effect of a bad financial policy executed in Turkey, so the desired aims couldn't be succeeded in the internal balance.