Sanayi işletmeleri için optimal kuruluş yeri olarak organize sanayi bölgeleri ve Kütahya O.S.B'de uygun yatırım konuları
- Tez No: 42602
- Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
İşletmelerin kurulup, üretime başlamadan önce vermesi gereken önemli kararlardan biri de optimal kuruluş yerinin seçimidir. Optimal kuruluş yeri seçiminde başarılı olan işletmelerin, üretimlerine ilişkin maliyetlerin minimize; karlarının da maksimize olduğu görülmektedir. Ancak optimal kuruluş yerinin seçimi belirli bir süreci öngörmektedir. Bu süreç ülke seçimi, bölge seçimi ve konumluk yer seçimi aşamalarından oluşur. Bu seçimler yapılırken kuruluş yeri faktörleri dikkate alınmaktadır. En önemli kuruluş yeri faktörleri arasında, altyapı, pazara yakınlık, hammadde ve yardımcı malzemeye yakınlık, işgücünün sağlanabilirliği, su ve enerji kaynaklarına yakınlık, taşıma ve ulaşım gelmektedir. Yatırımın bağlı olduğu sektörün yapısına göre önem derecesi değişebilen kuruluş yeri faktörleri tesbit edildikten sonra alternatif kuruluş yerleri arasında bir seçim yapılır. Bu seçim yapılırken bazı yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden en yaygın olanları, karşılaştırma yöntemleridir. Optimal kuruluş yeri seçiminde, organize sanayi bölgeleri büyük öneme sahiptir. Çünkü bu bölgeler, sahip oldukları özellikler bakımından bir çok kuruluş yeri faktörünü üzerinde taşımaktadır. Organize sanayi bölgeleri, sanayileşme, bölgesel kalkınma ve şehirlerin kalkınması amaçlarına yöneliktir. Bu amaçlar ışığında organize sanayi bölgeleri, yeni kurulan sanayi işletmelerine, yığılma ekonomilerine, milli ekonomiye ve kentsel gelişmeye çeşitli yararlar sağlamaktadır. Organize sanayi bölgeleri, optimal kuruluş yeri seçiminde sağladığı -özellikle altyapı - olanaklarla optimal konumluk yerleridir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin sanayi yatırımlarına ağırlık vermeleriIV gerekmektedir. Bu yatırımları gerçekleştirirken de optimal kuruluş yerlerini seçmeleri gerekir. Organize sanayi bölgeleri, işletmelerin maliyetlerini minimum, karlarını da maksimum yapacak optimal kuruluş yeri özelliklerini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Having built up the firms, the serious decision for the firms is defining the choice of location before begining the production. We can easily say that. If the firms have a great success while defining the choice of location, their cost of production will be minimum on the contrary of this their profit will be maximum. But the choice of location needs specific process. This process contains the choice of the country, district and location. As deciding on choices, great attention must be given to the factors of location. Some of the important factors of location are; providing the employment, transportation, infrastructure, being close to the markets, raw materials, water and energy resources. These factors involves different importance according to the sectors they have bee in. Some methods are used as the choice is being done. One of them is, comparing method. Organized industrial districts have great value as defining the choice of location. Because these districts are very available for the factors of location. Organized industrial districts have the aims of industrializations, regional development and development of the cities. With these aims organized industrial districts supply different sorts of useful advantages to the national economy, hoarding economy and new built industrial firms. Organized industrial districts are optimum places due to the providing the opportunities of the choice of location and especialy infrastructure.VI Developing countries as Turkey should give highly great value to the industrial investments. The place of the optimum location must be chosen quite well as performing the investments. Organized industrial districts carry opportunities that will make firms' costs minumum but at the same time make maximum their profits.