Din ve vicdan hürriyeti
  1. Tez No: 42603
  2. Yazar: GÜRBÜZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Kamu Yönetimi, Religion, Public Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Din ve vicdan hürriyeti, insanlık tarihi boyunca bütün toplumlarda üzerinde durulan ve sıkça tartışmalara konu olan bir hürriyettir. Günümüzde de hem dünyada hem de ülkemizde güncelliğini korumakta ve zaman zaman büyük tartışmalara sebep olmaktadır. Biz bu tezde, din ve vicdan hürriyetine bilimsel açıdan yaklaşarak bazı sonuçlara varmak istedik. Bu amaçla İslam'da, Batı'da ve Türkiye'de teorik ve uygulamalar açısından din ve vicdan hürriyeti konusunu araştırmaya çalıştık. Din ve vicdan hürriyeti, insanların herhangi bir inanca veya dine iman edip ona samimiyetle bağlanması ve o inancın veya dinin emrettiği herşeyi serbestçe yapabilmesidir. Sosyal hayatın var olması ve devam edebilmesi için insanlar, birbirilerinin din ye vicdan hürriyetine hassasiyetle saygı göstermesi gerekir. Devlet te kendi yarlık sebebi olan din ve vicdan hürriyetini korumalı ve bu hürriyeti sınırlarken çok hassas davranmalıdır. Bu konuda hürriyet esas, sınırlama istisna olmalıdır. Sınırlamalar kanunla yapılmalı ve belirsiz olmamalıdır. Devlete, kamu düzenine, kamu sağlığına ve kamu yararına karşı herhangi bir eylem ve hareket yapılmadığı sürece din ve vicdan hürriyetine kesinlikle bir sınırlama getirilmemelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Freedom of religion and consciense is a freedom which considering by all populations trough human history and being subject to dispute. Nowdays it also covers its actuality both in outher world and in our country; and it causes to large disputes frequently. In this thesis we wanted to obtain some results by aproaching scientificly to freedom of religion and consciense concept. Therefore we have searched the concept of freedom of religion and consciense in Islam, in West and in Turkey in the view of theory and practice. The freedom of religion and consciense is belief of any arbitrary religion accept cordialy by human and making requirements that commended by accepted religion freely. In order to exist and continue the social life people must be respectful sensitively freedom of religion and consciense others. Also government must cover the freedom of religion and consciense which are the reason of existing government and it must be very sensitive in limiting tih freedom. In the concept freedom must be base and limitation must be in excamption. Limitations have to be done by the law and should not contain uncertaiinity. The freedom of religion and consciense should never be limited unless doing activities opposing to government, public order, public health and public benefit.