Yumurtacı tavuk rasyonlarına farklı düzeylerde propiyonik asit ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effect propionic acid of supplementation at different levels into diet of laying hens on performance, egg quality traits and some blood parameters
- Tez No: 426056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yumurtacı tavuk rasyonlarına farklı düzeylerde (0,100, 200 ve 300 ppm) propiyonik asit eklenmesinin performans, yumurta kalitesi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisini araştırmak maksadıyla yürütülen çalışmada, 28 haftalık yaşta 96 adet, herbiri altı alt gruptan olmak üzere dört gruba ayrılan, Loghmann LSL tipi beyaz yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Yumurtacı tavuk rasyonlarına değişik seviyelerde propiyonik asit ilavesinin yumurta verimi ve yemden yararlanma oranını linear olarak iyileştirdiği gözlenmiştir. Rasyona propiyonik asit ilavesi sonunda elde edilen verilere uygulanan polinomiyal analizde yumurta ağırlığında kübik bir etki olduğu ve yumurta kalitesiyle ilgili parametrelerde (yumurta kabuk kalınlığı, yumurta kırılma mukavemeti, yumurta sarı ve akı indeksi, haugh birimi) deneme grupları arasında önemli bir farklılık oluşmadığı tespit edilmiştir. Serum parametrelerinden trigliserid, AST ve P hariç incelenen diğer parametreler (Kolesterol, Glukoz, ALP, ALT, Ca) muameleden etkilenmemiştir. Yapılan polinomiyal analizle rasyona değişik seviyelerde propiyonik asit ilavesinin serum trigliserid ve P içeriğini kuadratik, AST içeriğini ise kübik olarak etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to evaluate the effects of four different levels (0, 100, 200, 300 ppm) of propionic acid supplementation into diets of laying hens on performance, egg quality and some blood parameters. The trial consisted of a total of 96, 28 wks old, Lohmann white layers were allocated randomly four experimental groups. During experimental period, each experimental group of six replicates of four birds was fed with four treatment diets. The results showed that supplementation of different levels propiyonic acid into layer diet linearly improved feed intake, and increased egg production. Egg quality traits such as shape index, albumen index, yolk index, shell strength, shell thickness, yolk color and Haugh unit were not affected propiyonic acid supplementation into layer diet. The data analyzed with polynomial showed that egg weight increased (cubic) as the feeding level of propiyonic acid increased. Except for triglyceride, AST and P, other serum parameters such as cholesterol, Glukoz, ALP, ALT and Ca did not affected by the propionic acid supplementation. Adding at different levels of propionic acid to diets of laying hens affected quadratically serum triglyceride, P and AST as cubically.