Ofloksasin antibiyotiğinin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) karaciğerinde glikoz 6-fosfat dehidrogenaz enzimi aktivitesi ve gen ekspresyon seviyeleri üzerine etkisi
The effects of ofloxacine on glucose 6-phosphate dehydrogenase enzyme activity and gene ekspression levels in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) liver
- Tez No: 426060
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvansal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada ofloksasin antibiyotiğinin gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) glikoz 6-fosfat dehidrogenaz (G6PD) enzimi aktivitesi ve gen ekspresyon seviyeleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla ofloksasin uygulanmış Gökkuşağı alabalıklarından karaciğer dokuları üç, altı ve 12. saatlerde alınmıştır. Ofloksasine maruz bırakılmayan grup kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Ofloksasin uygulandıktan sonraki üç, altı ve 12.saatlerde alınan örnekler deneme grupları olarak belirlenmiştir. G6PD'nin en düşük enzim aktivitesi kontrol grubunda tespit edilirken en yüksek enzim aktivitesi ise üçüncü saatte görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of ofloxacin on glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD) enzyme activity and gene expression levels in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) liver, ivestigated. For this purpose, rainbow trout liver tissues from ofloxacin applied were collected at third, sixth and 12th hours. The group was not exposed to ofloxacin assigned as control. While the lowest enzyme activity of G6PD was at control group, the highest enzyme activity was observed in third hour.