Oksitetrasiklin antibiyotiğinin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) karaciğerinde glutatyon s-transferaz enzimi aktivitesi ve gen ekspresyon seviyeleri üzerine etkisi
Effects of Oxytetracycline antibiotic on glutation s-transferase enzyme activity and gene expression levels in rainbow trout liver.
  1. Tez No: 426061
  2. Yazar: YUSUF ZEKERİYA BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvansal Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, oksitetrasiklin antibiyotiğinin gökkuşağı alabalığı karaciğerindeki (Oncorhynchus mykiss) Glutatyon S-transferaz enzimi (GST) aktivitesi ve gen ekspresyon seviyeleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla oksiterasiklin uygulanmış gökkuşağı alabalıklarından karaciğer dokuları üç, altı ve 12. Saatlerde alınmıştır. Oksitetrasikline maruz bırakılmayan grup kontrol grubu olarak belirlenmiştir. GST'nin en düşük enzim aktivitesi 12. Saatde tespit edilirken en yüksek enzim aktivitesi ise konrol grubunda görülmüştür. Konrol grubuyla kıyaslandığında 12.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of oxytetracycline on glutation s-transferase enzyme activity and gene expression levels in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) liver, ivestigated. For this purpose, rainbow trout liver tissues from oxytetracycline applied were collected at third, sixth and 12th hours. The group was not exposed to oxytetracycline assigned as control. While the lowest enzyme activity of GST was at 12th, the highest enzyme activity was observed in control.