Gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) akut ve kronik alfa sipermetrin uygulamalarının hematotoksik, hepatotoksik ve nefrotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation on effects of alfa-cypermethrin on haemototoxic, hepatotoxic and nephrotoxic parameters in the rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 426065
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ATAMANALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Alfa sipermetrinin toksik etkilerinin araştırıldığı çalışmada, akut ve kronik uygulamalarla gökkuşağı alabalıkları 3 farklı konsantrasyona maruz bırakılmıştır. Akut uygulama sonunda, hematolojik parametrelerden hemoglobin, hematokrit, eritrosit, lökosit, trombosit, eritrosit başına düşen ortalama hemoglobin miktarı (MCH) ve eritrosit başına düşen ortalama hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) değerleri istatistik açıdan çok önemli (p0,05) bulunmuştur. SDS-PAGE analizleri sonucunda dokulardaki protein hacim değerlerinde önemli bir değişiklik olmamıştır. Histopatolojik analizlerde ise solungaç dokusu normal bulunurken karaciğerde hepatositlerde hidropik-vakuoler dejenerasyona, böbrekte ise atrofik glomerulus ve tubullerde dejeneratif değişikliklere rastlanılmıştır. Kronik uygulama sonunda hematolojik parametrelerden hemoglobin, lökosit, trombosit, MCV, MCH ve MCHC değerleri istatistiki olarak çok önemli (p0,05), SOD, CAT ve MDA düzeyleri çok önemli (p>0,01) bulunmuştur. Karaciğer ve böbrek dokularında SOD, CAT ve GPx enzimi ile MDA düzeyleri çok önemli (p>0,01) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study present rainbow fish were subjected to acute and chronic exposure with three different concentrations of alpha-cypermethrin. At the end of the acute application, hemoglobin, hematocrit, erythrocytes, leukocytes, platelets, the average amount of hemoglobin per erythrocytes (MCH) and mean corpuscular hemoglobin concentration per red blood cell (MCHC), were significantly effected by the treatments (p0.05). According to SDS-PAGE analysis, the volume of protein did not change significantly in the treatments. Histopathological analysis showed that gill tissues were normal, hidropic-vacuolar degeneration of hepatocytes in the liver, the atrophic glomeruli on kidney and degenerative changes on tubules were observed.