Ege Bölgesindeki alabalık çiftliklerinden yersinia ruckeri izolasyonu ve e-test yöntemi ile duyarlılıklarının belirlenmesi
Isolation of yersinia ruckeri from rainbow trout farms in Aegean Region and determination of susceptibility with e-test method
- Tez No: 527728
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TANSEL TANRIKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Yerainia ruckeri' nin neden olduğu yersiniosis, ERM (Enterik Kızıl Ağız Hastalığı) ülkemizde yaygın olarak görülen, Salmonidae familyasında akut ve kronik olarak seyir gösteren bir enfeksiyondur. Özellikle gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) duyarlılık gösterdiği bu hastalık yavru alabalıklarda yüksek oranda mortaliteye sebep olmaktadır. Enfeksiyonun tedavisinde, antibiyotiklerin bilinçsiz ve fazla miktarda kullanılması sonucu antibakteriyel direnç gelişir. Bunun sonucunda hastalığın tedavisi ve kontrolü zorlaşır. Hastalıkla mücadelenin gerçekleşmesi için; doğru antibiyotiğin, gerekli miktarda ve hızlı bir şekilde verilmesi gerekir. Bu nedenle uygulaması kolay ve doğru olan test kitlerine ihtiyaç duyulur. Bu çalışmada Ege Bölgesindeki alabalık çiftliklerinden izole edilen Yersinia ruckeri 'nin E-test ve disk difüzyon ile antibiyotik duyarlılıkları ve MİK (Minimum İnhibitör Konsantrasyon) değerleri araştırılmıştır. Bu amaçla Ege Bölgesinde bulunan, beş farklı alabalık işletmesindeki hasta balıklardan izole edilen Y.ruckeri suşları incelenmiştir. Api 20E test kitleri ile identifiye edilen Y. ruckeri suşları; trimetoprim/ sülfametoksazol, doksisiklin, ampisilin, amoksisilin/ klavulanik asit, amoksisilin, eritromisin, enrofloksasin, fosfomisin antibiyotiklerine karşı duyarlılıkları E-test ve disk difüzyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda E-test ve disk difüzyon yönteminde; trimetoprim/ sülfametoksazol, ampisilin, amoksisilin/ klavulanik asit, amoksisilin, fosfomisine karşı tüm suşların duyarlı olduğu tespit edilmekle beraber E-test ile duyarlılığın dereceleri belirlenmiştir. E-test ile MİK değerlerinin tespiti, tedavide kullanılacak antibiyotik dozunun düşük tutulması ve direnç gelişiminin engellenmesi avantajını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Yersiniosis caused by Yersinia ruckeri, ERM (Enteric Red Mouth Disease) is an infectious disease which is common in our country. Y.ruckeri is primarily a disease of Salmonids and observed with acute and chronic cases. Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) is particularly susceptible to this pathogen and it causes high mortality, especially in fingerling size. Antibiotic resistance develops in order to careless and excessive use of antibiotics in the treatment of infection. As a result, it is more difficult to treat and control the disease. The effective antibiotic treatment should be practiced for prevention and control of the disease. For this reason, the test kits are necessary for an easy and fast decision. In this study, antimicrobial susceptibilities and MIC (Minimum Inhibitor Concentration) values of Y. ruckeri isolated from trout farms in Aegean Region were investigated. The isolated Y. ruckeri strains identified by API 20E test kits. The sensitivities of Y.ruckeri to trimethoprim/ sulfamethoxazole, doxycycline, ampicillin, amoxicillin/ clavulanic acid, amoxicillin, erythromycin, enrofloxacin, and fosfomycin antibiotics were determined using E test and disc diffusion method. As a result of the study, all isolated strains were determined susceptible to trimethoprim/ sulfamethoxazole, ampicillin, amoxicillin/ clavulanic acid, amoxicillin and fosfomycin with both the E test and disc diffusion method. Determination of MIC values by E-test offers the advantage of lowering the antibiotic dose to be used in the treatment and inhibiting resistance development.