Salmo trutta caspius ile Oncorhynchus mykiss, Salmo salar, Sparus aurata ve Dicentrarchus labrax türlerinin amino asit kompozisyonlarının karşılaştırılması
Comparison of amino acid composition of Oncorhynchus mykiss, Salmo salar, Sparus aurata and Dicentrarchus labrax with Salmo trutta caspius
- Tez No: 426066
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma 2013–2014 tarihleri arasında, Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Gıda Mühendisliği laboratuvarlarında yürütülmüştür. Aras havzası membaından alınan ve hazar alası olarakta bilinen Salmo trutta caspius ile ülkemizde yaygın olarak kültürü yapılan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) , Atlantik alabalığı (Salmo salar), Çipura (Sparus aurata) ile levrek (Dicentrarchus labrax) 'lerin serbest aminmo asit profillerinin mukayesesi üzerine yürütülmüş ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. Bütün örneklerde 17 amino asit değeri okunmuş triptofan, taurin, hidroksiprolin, glutamin ve asparagin amino asitleri okunabilir değer vermemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in laboratories of Fisheries Faculty and Department of Food Engineering, Faculty of Agriculture, Atatürk University between 2013 and 2014 to compare amino acid composition of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss), Atlantic salmon (Salmo salar), gilthead seabream (Sparus aurata) and European seabass (Dicentrarchus labrax), which are common cultured fish species in Turkey with Salmo trutta labrax catched from spring of Aras Basin. The following results were obtained. All samples consisted of 17 amino acids. Tryptophan, taurine, hydroxyproline, glutamine and asparagine could not be determined.