Linuron'un Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)solungaç ve karaciğer dokuları üzerinde histopatolojik ve biyokimyasal etkilerinin araştırılması
Investigation of histopathological and biochemical effects of gill and liver tissues of the linuron rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 426067
  2. Yazar: ARZU GERGİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, yabancı otlarla mücadele amacı ile sıkça kullanılan, etken maddesi linuron olan herbisitin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın karaciğer ve solungaç dokuları üzerindeki histopatolojik ve biyokimyasal etkileri araştırıldı. Bu amaçla bir kontrol grubu ve üç muamele grubu (30, 120 ve 240 µg/L) olmak üzere gökkuşağı alabalıklarına linuron ile 21 gün süreyle muamele edildi. Belirlenen süre sonunda histopatoloji ve antioksidan enzim aktivite analizleri için doku örnekleri alındı. Lipit peroksidasyon (LPO), total glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) düzeylerinin dokulardaki analizleri spektrofotometrik yöntemle belirlendi. Karaciğer dokusunda 30 µg/L konsantrasyonda SOD aktivitesi ve GSH seviyesi artarken, CAT aktivitesi bir miktar düşmüştür. 120 ve 240 µg/L konsantrasyonda ise CAT ve SOD aktiviteleri ile GSH düzeylerinde azalma görülmüştür. Solungaç dokusunda ise 30 µg/L konsantrasyonda GSH seviyesi ve SOD aktivitesi düşmüş, 120 ve 240 µg/L konsantrasyonda ise GSH seviyeleri ile SOD aktiviteleri değişmemiştir. Histopatolojik olarak karaciğer dokularında dejeneratif ve nekrotik değişiklikler görülürken, solungaç dokularında ise hücresel infiltrasyonlar ve dejeneratif değişiklikler gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, linuron'nun yüksek konsantrasyonda gökkuşağı alabalığı solungaç ve karaciğer dokularında toksik etkilere sebep olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, for the purpose of weed control, histopathological and biochemical effects of gill and liver tissues of the linuron rainbow trout whose active ingredient is herbicide linuron. For this purpose, a control group and three treatment groups (30, 120 and 240 µg/L) was treated for 21 days with linuron including the rainbow trout. Tissue samples were taken for histopathology at the end of the specified period and antioxidant enzyme activity assays. Lipid peroxidation (LPO), total glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) analyzes were determined by spectrophotometric method in tissue levels. While activity of SOD and GSH level increased in Liver tissue at 30 µg/L concentration level, CAT activity has fallen slightly. A decrease in CAT and SOD activities in the GSH levels were observed in 120 and 240µg/L concentration. While GSH levels and SOD activity in the gill tissues within 30µg/L concentration were decreased, SOD activities and GSH levels in 120 and 240µg/L concentration were unchanged.Whilst degenerative and necrotic changes were seen in liver tissue within the histopathologic diagnosis, the cellular infiltrates and degenerative changes in the gill tissues were observed.Consequently, rainbow trout in the highest concentration of linuron can cause toxic effects in gills and lung tissues.