-SiTu Al2O3 fazlar ile kuvvetlendirilmiş Al-12Si plazma sprey kompozit kaplamaların korozyon davranışının belirlenmesi
Determintion of Al-12Si plasma spray coating of corrosion behaviour of composites which are enforced with in-SiTu Al2O3 phases
  1. Tez No: 426076
  2. Yazar: CANDAN İRŞAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GAVGALI, DOÇ. DR. BURAK DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada endüstriyel uygulamalarda alanında geniş kullanım alanı olan Alüminyumun özelliklerinin iyileştirilmesi üzerine yapılmış bir çalışmadır. Al matrisin yüzeyi üzerine mekanik alaşımlı kompozit toz Al-12Si 100 mm ve Al-12Si/SiO2 150 mm sprey mesafesinden taban malzeme üzerinde plazma sprey yöntemi ile biriktirilerek elde edilmiştir. Plazma ark akımı olarak 300-400-500-600-700 A olarak seçilmiştir. Farklı ark akımlarında elde edilen kompozit kaplamaların yoğunlaştırılmış sentetik otomotiv solisyonu (CSAS) içinde elektrokimyasal davranışı, potansiyodinamik polarizasyon (PDS) ve elektrokimyasal impedans spektroskopi (EIS) teknikleri kullanılarak korozyon davranışları araştırılmıştır. Kaplamaların içyapısını incelemek için tarayıcı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study mechanically alloyed composite powder Al- 12Si was obtained by accumulating of base material on the Al surface, which has broad applications in industrial areas, with 100 mm spray distance and Al-12Si / SiO2 obtained with 150 mm spray from a distance of 300, 400, 500, 600, 700 using plasma current along with in-situ plasma method. The electrochemical behavior in these obtained composite coatings in concentrate (CSAS) was investigated using the techniques of potentiodynamic polarization (PDS) and spectroscope electrochemical impedance (EIS) and the effects of the arc current on the corrosion behavior.