Mekânsal zamansal veri madenciliğinde sınıflandırma ile suç verilerinin tahmini
Forecast of crime data by classification in spatio-temporal data mining
- Tez No: 426083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Halkın güvenliğini sağlamak kolluk kuvvetlerinin en önemli vazifelerinden birisidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte teknoloji birçok alanda kullanılabilir olduğundan, suç tahmini ve suç analizi gibi halkın güvenliğini sağlamakta kolluk kuvvetlerine yardım etmeyi amaçlayan alanlarda da teknolojiden yararlanılmaktadır. Veri saklama ve işleme araçlarının gelişmesi büyük miktarda veriyi işleme yeteneğine sahip olan teknolojilerin üretilmesini sağladı. Bu teknolojilerden birisi de veri madenciliğidir. Bu çalışmada mekânsal-zamansal veri madenciliği sınıflandırma algoritmalarından CR-Ω+ algoritmasıyla suç tahmini ve analizi gerçekleştirilmektedir. Elde edilen sonuçların kolluk kuvvetlerinin taktik ve planlama operasyonlarına katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ensuring the safety of the public is one of the most important duties of the police force. As technology can be used in various fields with the development of technology, technology is used in the fields which aim to help the police force in ensuring the safety of the public via activities such as forecast of crime and crime analysis. The development of data processing and storage tools enables the development of technologies which can process large amounts of data. One of these technologies is data mining. In this study, crime forecasting and analysis is conducted by using the CRC-Ω+ algorithm which is one of the spatio-temporal data mining classification algorithms. The obtained results have been aimed to contribute towards the tactical and planning operations of the police force.