Yeraltı maden işyerlerindeki kazaların cbs ile zamansal mekansal analizi: TTK Kozlu Taşkömürü İşletme Müessesesi örneği
Temporal-spatial analysis of accidents in underground mining workplaces with gis: TTK Kozlu Hard Coal management establishment
  1. Tez No: 760362
  2. Yazar: PINAR EKSERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yeraltı maden işletmelerinde uyulması gereken iş güvenliği kuralları hayati önem arz etmektedir. Türkiye'de meydana gelen maden kazalarının çoğu çalışanların dikkatsizliği, alınan tedbirlerin yetersizliği ve çalışma ortamının zorluğundan kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, yeraltı madenciliğinde meydana gelen iş kazalarının mekan özellikleri, kazanın oluş zamanı ve çalışanın deneyimi ile ilişkisi gibi parametreleri dikkate alarak Zamansal Coğrafi Bilgi Sistemi (ZCBS) ile analizi, iş güvenliği açısından çıkarımların yapılması hedeflenmektedir. ZCBS yazılımları ve internet tabanlı veri servisleri ile bir ZCBS uygulaması geliştirmeye yönelik olarak TTK KTİM örnek alanında Ocak 2019 ve Aralık 2020 tarihleri arasında olan 227 adet kazaya ilişkin olay kaydı için veri tabanı kurulmuş ve olayların zaman mekan dağılımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational safety rules that must be followed in terms of operation in underground mining enterprises are vital importance. The majority of mining accidents in Turkey is due to carelessness of employees, the difficulty of the work environment and the inadequacy of the measures taken. In this study, it is aimed to analyze the occupational accidents in underground mining activities with Temporal Geographic Information System (TGIS), taking into account parameters such as the characteristics of the places, the TTK KTİMe of occurrence of the accident and the relationship with the experience. Geographical Information Systems in order to develop a TGIS application with TGIS software and internet-based data services, event log regarding 227 accidents recorded between January 2019 and December 2020 in the sample area of TTK KTİM database has been established and the KTİM time-space distributions of the events were examined.