Örgüt kültürü ve örgüte bağlılık arasındaki ilişki: Öğretim üyelerine yönelik bir uygulama
The relationship between organizational culture and loyalty to the organization: An examnle of a foundation university's teaching staff
- Tez No: 426121
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
“Kültür”ve“bağlılık”, son yıllarda örgütlerin üzerinde en sık durdukları konular arasında yer almaktadır. Bunun nedeni sürekli gelişen ve değişen dünyadaki rekabet ortamı içinde örgütleri daha fazla kar ve pazar payı için diğerleriyle yarışmaya zorlarken aynı zamanda insan kaynaklarına daha fazla önem vermeye ve yatırım yapmaya, diğer taraftan da mevcut işgücünden azami ölçüde yararlanmaya yönlendirmektedir. Bu durumun sağlanabilmesi içinde örgüt çalışanlarında oluşacak,“örgüt kültürü”ve“örgütsel bağlılık”ile ilgili algıların önemini de artırmıştır. Bu tez çalışmasında;“örgüt kültürü”ve“örgüte bağlılık”arasındaki ilişkiyi bir vakıf üniversitesi açısından inceleyerek, örgüt kültürü ve örgütsel bağlılığın insan kaynaklarının çok önemli olduğu eğitim kurumları açısından önemini vurgulamaktadır. Bu amaca uygun olarak çalışmada, önce örgüt kültürü ve örgütsel bağlılığın kavramsal çerçevesi ele alınmakta, daha sonra bir vakıf üniversitesinde çalışan akademisyenler ile yürütülen anket çalışmasında elde edilen veriler ile bu kavramlar arasındaki ilişki değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
“Culture”and“commitment”are among the topics on which organizations dwell the most recently. The reason for this is that organizations are forced to compete against one another for more profit and market share in the competitive environment in the ever developing and changing world and also that they are led to give more importance to human resources and to invest in it while making the most of the present labor force. In order to ensure this situation, the perceptions related to“organization culture”and“organizational commitment”which are to be created in the organization employee are more important than before. This study lays emphasis on the organization culture and organizational commitment from the point of educational institutions where human resources are highly significant by searching the relation between“organization culture”and“organizational commitment”with regard to a foundation university. Suitable for this purpose, first the conceptual frame of organization culture and organizational commitment is discussed, and then the relation between these concepts and the data derived from the questionnaire study carried out with academicians working in a foundation university is evaluated in the study.