Women role and the effects of patriarchy in the plays A Street Car Named Desire , A Doll's House and Hedda Gabler
Arzu Tramvayı, Bir Bebek Evi ve Hedda Gabler eserleri içerisinde kadının rolü ve ataerkil toplumun kadın üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 426122
  2. Yazar: MAHMUT DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Kadınların temel insani haklarını tam anlamıyla yaşayamamaları geçmişten günümüze gelen önemli bir sosyal sorundur. Birçok usta yazarın kaleminden sorunun ciddiyeti defalarca farklı bakış açılarından değerlendirilimiştir, ancak soruna tam anlamıyla bir çözüm bulunamamıştır. Bu çalışmada daha çok kadınların geçmişten günümüze etkisini gösteren evlilk olgusu, kadın erkek arasında dogma haline gelmiş bir statü çekişmesi, kadınların erkeklerle eşitlik sağlayabilmek adına gösterdiği çabalar ve hatta dini etmenlerin bir çok kez olaya dahil olması işlenecektir. Bu sorunlar, Tennessee Williams'ın A Street Car Named Desire , Henrik Ibsen'in A Doll's House ve Hedda Gabler olmak üzere üç eserleri temel almakla beraber, Shakespeare'in belli başlı başyapıtlarından olan: The Tempest, Hamlet ve Romeo and Juliet gibi örneklerle desteklenecektir. Eserlerin içinde kadına karşı soyutlama, statü olarak erkeklerin aşağısında tutma durumları ve evlilik olguları işlenecektir. Çalışmamda, ata erkil toplumun esiri haline gelmiş, erkek üstünlüğünü bazen zorunlu olarak bazen de kayıtsız kabul eden kadın karakterler olan Blanche, Hedda ve Nora'nın yaşamlarını ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history women's not having been able to have their basic humanly rights has been a serious problem. These problems have been issued by many important authors from different perspectives; however, no profound solution has been found yet. In this work, the event of marriage, the rivalry over the superiority between men and women that has been a dogma, the struggle of women to have the equality with men and even the integration of religion into the subject will be issued. All these problems will be issued focusing on three main works: A street Car Named Desire by Tennessee Williams, A Doll's House and Hedda Gabler by Henrik Ibsen, along with using some of the remarkable works of William Shakespeare to support the ideas, such as; The Tempest, Hamlet and Romeo and Juliet. In these works, the isolation of women, the women inferiority and the subject of marriage will be discussed. The paper will focus and cover the lives of three main characters; Blanche, Hedda and Nora, who either accept the superiority of men unconditionally or forcefully.