Örgüt kültürünün ve örgütsel bağlılıkla ilişkisi : İESU DÖUAM öğrencileri üzerine araştırma
The relationship of organizational culture with organizational commitment: A research on IESU DÖUAM students
  1. Tez No: 745226
  2. Yazar: ÖZGE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MÜNİR GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki ve kuruma olan bağlılıkları incelenmektir. Çalışmanın teorik çerçevesini oluşturan kültür, örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık kavramlarıyla alakalı literatürde yer alan çalışmalar değerlendirilmektedir. Bu kapsamda öncelikle kültür konusu ele alınarak örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık kavramıyla alakalı çalışmalar incelenmektedir. Örgütsel kültür ve örgütsel bağlılık kavramları teorilerle alakalı çeşitli yaklaşımlar göstererek uygulamalı çalışmalar çerçevesinde ele alınıp araştırmanın teorik çerçevesi tamamlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde eğitim gören 101 öğrenciye yönelik anket uygulanmıştır. Araştırmanın evreni DÖUAM' da eğitim alan yabancı uyruklu öğrencilerdir. Araştırmadaki veri toplama aracı olarak çalışanların sahip olduğu örgüt kültürünü ölçmek amacıyla“Örgüt Kültürü Ölçeği”ve örgüte olan bağlılıklarını ölçmek amacıyla“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanılan veriler SPSS-22 istatistiksel paket programıyla analiz edilmiştir. Söz konusu verilere T-Testi, ANOVA, Korelasyon ve Regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre örgüte olan bağlılıkları çeşitli demografik, yaş, cinsiyet ve coğrafi bölgelere örgüte bağlılık düzeyleri anlamlı bir farklılık göstermektedir. Çalışmanın temel amacını oluşturan çalışanların örgüt kültürü algılamaları ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasında ilişki olup olmadığının tespit edilmesi için korelasyon analizinden faydalanılmış yapılan analiz sonucunda örgüt kültürü ile örgütsel bağlılık arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between organizational culture and organizational commitment and the employees commitment to the institution. The theoretical framework of the study consists of the evaluation in the literature related to the concepts of culture, organizational culture and organizational commitment. In this context, at first, the subject of culture is discussed and studies related to organizational culture and organizational commitment are throughly examined. The concepts of organizational culture and organizational commitment are discussed within the framework of applied studies by showing various approaches related to theories and thus theoretical framework of the research is completed. In order to complete this study, a questionnaire was conducted for 101 students studying at Istanbul Esenyurt University's Language Teaching Application and Research Center (IESU-DÖUAM). The scope of the research covers foreign students studying at IESU-DÖUAM. As a data collection tool in the research,“Organizational Culture Scale”was used to measure the organizational culture of the employees,“An Organizational Loyalty Scale”was used to measure their commitment to the organization. The collected data was analyzed with SPSS-22 statistical package program. T-Test, ANOVA, Correlation and Regression analyses were applied to the data. According to the results of the research, employee loyalty to the organization differs significantly in various fields; demographic, age, gender and geographical regions. As a result of the analysis, used in correlation analysis to determine whether there was a relationship between the organizational culture perceptions and organizational loyalty levels of the employees. As the main purpose of the study, it was seen that there was a moderate positive relationship between organizational culture and organizational loyalty.