Turkey and USA foreign relations between 2009 and 2015
2009 ve 2015 yılları arası Türkiye ve ABD dış ilişkileri
  1. Tez No: 426132
  2. Yazar: SEÇİL BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında tarihsel süreç göz önüne alınarak 2009-2015 yılları arası Türkiye ve ABD'nin dış ilişkileri üzerinde durulmuştur. İlk olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden başlayarak, 11 Eylül 2001 terör saldırıları ve sonrası döneme kadar olan uzun süreçte Türk-Amerikan ilişkileri incelenmiştir. Ardından 2009 yılında Barack Obama'nın ABD başkanı seçilmesiyle beraber Türkiye ve ABD arasında stratejik ortaklıktan, model ortaklığa geçiş süreci başlamıştır. Bu bağlamda bu tez çalışmasında Türkiye ve ABD dış ilişkilerinin şekillenme süreçleri ele alınmış, dış etkenlerin dış politikada ve ikili ilişkilerdeki yarattığı sorunlar, uzlaşı noktaları ve ayrışma noktaları ekseninde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Turkey and USA foreign relations between 2009 and 2015 with considering historical perspective. Starting from the first period of the Ottoman Empire, until 11 September 2001, terrorist attacks, and the period after the lengthy process of Turkish-American relations are examined. Then in 2009 with the election of Barack Obama as US president from the strategic partnership between Turkey and the United States began the process of transition to model partnership. In this context, this thesis dealt with Turkey and the US foreign policy formation processes at work, the problems created by external factors in the foreign policy and bilateral relations, reconciliation points and decomposition points were explained in the axis.