Children rights and abuse of children in the world of politics
Çocuk hakları ve siyaset dünyasında çocukların istismarı
  1. Tez No: 426137
  2. Yazar: MERVE KÖSEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çocuk kavramı yıllar boyunca farklı algılanmış ve değişikliğe uğramıştır. 18. yüzyılda ve öncesinde çocuk bir köle olarak görülürken günümüzde bu kavram daha düzgün hale gelmiştir. Özellikle Çocuk Hakları Sözleşmesi ile ülkeler tarafından daha çabuk benimsenmesine yol açmıştır. Bu durumda çocuk istismarı daha çok önem taşımıştır. Çocuklara yapılan şiddet ve şiddet çeşitleri geçmiş zamanlarda bilinmez iken yahut görmemezlikten gelirken günümüzde oluşturulan kurumlar sayesinde daha çok ortaya çıktığı ve gözler önüne serildiği görülmektedir. Dünya Sağlık örgütünce çocuk istismarı 'Çocuğun sağlığını, fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyen, bir yetişkin, toplum veya ülkesi tarafından bilerek veya bilmeyerek yapılan davranışlar' olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada; çocuk, çocuk hakları, sözleşmenin tarihçesi, çocuk istismarı ve çocuk istismarı çeşitleri incelenmiştir. Bu istismar çeşitlerinin neden ve sonuçlarına bakılarak ülkelerde ne oranla uygulandığı hangi istismar çeşidinin hangi ülkede görüldüğü incelenmiştir. Bu durumda ülkemizde ve dünyada çocukların her türlü şiddetten korunmasına yönelik koruyucu ve önleyici politikalar, kurumlar ve hizmet modelleri araştırılmıştır. Türkiye içerisinde nasıl bir sonuca ulaştırılması gerektiği ortaya konulmaya çalışılmış yoksulluk ve eğitim üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte çocuk istismarını önlemek için neler yapılması gerektiği belirtilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma sonucunda çocukları korumak ve iyileştirilmesine yönelik eğitim ve programlar araştırılmıştır. Bu programların amaçları ve faaliyetlerine bakılarak sonuçlar incelenmiştir. Bu durumda çocuk istismarından korunması için UNICEF, UNESCO gibi kurumların verilerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept 'child' has been perceived differently and has changed over the years. While a child was seen as a slave in and prior to the 18th century, it has become a more proper concept today and the Convention on the Rights of the Child in particular, has led to a more swift adoption of it by states. Child abuse has become more critical and while violence and its methods against children were unknown and ignored in the past, it is more exposed and spread by institutions created nowadays. Child abuse is defined by the World Health Organization as 'intentional or unintentional behaviors of an adult, society or a country that adversely affect the health and physical development of a child'. In this study, children's rights, the history of the convention, child abuse and its types have been examined. These countries have been examined according to the rate and types of abuse applied in them by looking at the causes and consequences of abuses. Protective and preventive policies, institutions and service models for the protection of children against all forms of violence in our country and around the world have been investigated. This study focuses on the basic reasons and solutions to child abuse in Turkey. Lack of education and poverty are the main reasons of child abuse in the country. To solve the issue of child abuse, the level of education should be increased and poverty should be eliminated. Education and programs aimed at protection and rehabilitation of children has been investigated at the end of this study and the results have been examined by looking at the objectives and activities of those programs. In this case, data provided by institutions such as UNICEF and UNESCO for the protection of child abuse has been used.