Uluslararası hukukta kadın ve çocuk haklarının korunması
Protection of women's and children's rights in international law
- Tez No: 762787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İnsan haklarına ilişkin belgelerde, tüm insanların eşit ve özgür doğdukları, herkesin insan haklarına ve temel özgürlüklere hiçbir ayrım gözetilmeksizin sahip olduğu ifade edilmişse de dünya üzerinde herkesin eşit haklara sahip olmadığı görülmüştür. Tarih boyunca kadınlar ikinci planda yer almış neredeyse tüm alanlarda ayrımcılığa maruz kalmıştır. Fiziksel ve zihinsel olarak henüz erişkinliğe erişmemiş ve büyüyüp gelişebilmesi için desteğe ihtiyaç duyan çocuklar da tarih boyunca bir eşya gibi birilerine ait olmuş ve istismar edilmiştir. Bu durumda ayrımcılığa, istismara maruz kalan veya görmezden gelinen grupların incelenmesi insan hakları hukuku için büyük önem taşımaktadır. İnsanın insan olmasından dolayı sahip olduğu haklar olan insan hakları herkesi kapsamalıdır. Belirli grupların ihmal edilmesi, insan hakkı ruhuna aykırıdır.
Özet (Çeviri)
Although it is stated in the documents on human rights that all people are born equal and free, and that everyone has human rights and fundamental freedoms without any discrimination, it has been seen that not everyone has equal rights in the world. Throughout history, women have been secondary to discrimination in almost all fields. Children who have not yet reached adulthood physically and mentally and who need support to grow and develop have also belonged to someone like a commodity throughout history and have been abused. In this case, examining the groups that are exposed to discrimination, abuse or ignored is of great importance for human rights law. Human rights, which are the rights that people have because they are human, should cover everyone. The neglect of certain groups goes against the spirit of human rights.