Basın ve terör
Press and terror
  1. Tez No: 42615
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABAHATTİN GÜLLÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Bu araştırma, günlük siyasi gazetelerde yer alan terör konulu başyazıları incelemektedir. Başyazılar, çok boyutlu içerik çözümlemesi yöntemiyle değerlendirilmektedir. Değerlendirme, yazarların, terörün kendisi, nedenleri ve çözümlerine ilişkin görüş bildirdikleri temel varsayımının geçerliliğini denetlemektedir. Araştırma evreninde Türkiye günlük basınından Hürriyet, Cumhuriyet ve Türkiye gazeteleri yer almaktadır. Bu gazetelerden Oktay Ekşi, Uğur Mumcu ve Yalçın Özer" e ait 1987-1992 yılları arasındaki terör konulu toplam 458 makale incelenmektedir. Bu makaleler üzerinde yapılan inceleme, genel ve soyut bir çok kategorinin yazılı bir metne uygulanmasını Türkiye'de ilk kez gerçekleştirmektedir. Diğer yandan, Türkiye'deki başyazıları ilk kez çözümleyen bu çalışma, terör konulu başyazıların içeriğini de yine ilk kez araştırma konusu yapmaktadır. Başmakaleler, genel ve soyut bir çok kategorinin uygulanmasına izin vermektedir. Bununla birlikte, 5590 başyazı içerisinde terörün, Türkiye'nin gerçek gündeminden biraz uzak ilgi ile karşılandığı görülmektedir. Yine, makalelerin, terör kavramını iyice belirleyebilecek ve nedenleri ile çözümleri konusunda yeterli sayılabilecek içerikte yazıldıkları belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research examines the prestige articles about terror which are taken from daily political newspapers. These articles are evaluated with the multi-dimensional content analysis method. The evaluation checks the validity of the basic hypothesis that the writers put forward their views on terror itself, its causes and its solutions. In the research phase newspapers as Hürriyet, Cumhuriyet and Türkiye from the Turkish daily press are used. 458 articles with the theme of terror published between 1987-1992 by leader-writers of these newspapers, such as Oktay Ekşi, Uğur Mumcu and Yalçın Özer were examined. This on these articles made research, realized for the first time in Türkiye the application of a lot general and abstract categories upon a written text. On the other hand this study which in Türkiye analyzed for the first time prestige articles, examined also for the first time the content of prestige articles with the theme of terror. Prestige articles allow the use of many categories both general and abstract, in addition among the examined 5590 articles, we see that terror is a bit far from Türkiye's agenda. Moreover, the articles have been written as the ones which define the concepts terror accurately and have the enough content about their reasons and solutions.