Enflasyonist ortamlarda yatırım projelerinin değerlendirilmesi
Project evaluation under inflationary conditions
- Tez No: 42616
 - Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET YÜKSEK LÎSANS TEZt ENFLASYONÎST ORTAMLARDA YATIRIM PROJELERİNİN DE?ERLENDİRİLMESİ ismail CAN Danışman : Prof.Dr. Yunus KtSH ALI 1995, Sayfa : 87 Jüri : Prof.Dr. Yunus KİSHALI Bu çalışmada, işletmeler ve milli ekonomi açısından yatırım projelerinin değerlendirilmesinde enflasyonun etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada temel olarak proje değerlendirmede enflasyonun neden olduğu sorunlar ve çözüm yollan incelenmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, enflasyonla ilgili temel kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde, yatırım projelerinin işletmeler ve milli ekonomi açısından değerlendirilmesinde kullanılan teknikler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, proje değerlendirmede risk faktörünün dikkate alınması üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, enflasyonun proje değerlendirilmesinde nasıl dikkate alınacağı tartışılmıştır. Bu tartışma yapılırken önce, enflasyonun proje değerlendirilmesinde yarattığı sorunlar üzerinde durulmuş ve daha sonra, enflasyonun proje değerlendirilmesinde dikkate alınması, fiyatların düzenli olarak değişip değişmediği varsayımına göre incelenmiştir. Araştırma sonucunda, enflasyonun yatırım kararlarını çarpıttığı ve yanlış yatırım kararlarının alınmasına yol açtığı tesbit edilmiştir. Enflasyonist dönemlerde doğru ve uygun yatırım kararlarının alınabilmesi, enflasyonun yatırımlar üzerindeki etkilerinin düzenli ve kapsamlı bir şekilde analiz edilmesine bağlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS PROJECT EVALUATION UNDER INFLATIONARY CONDITIONS Ismail CAN Supervisor : Prof.Dr. Yunus KİSHALI 1995, Page : 87 Jury : Prof.Dr. Yunus KÎSHALI In this study, the investigation of the effects of inflation on the evaluation of investment projects from the point of view of business organizations and national economy has been aimed after. Basicly, the problems in the project evaluation owing to inflation and solutions to them has been investigated. In the first section of the four-part study, the fundamental concepts of inflation were explained. In the second section, the technics used in the evaluation of investment projects from the point of view of business organizations and national economy has been presented. The third section is concerned with the importance of risk factor in the project evaluation. In the last section, a discussion on how the effect of inflation on project evaluation must be taken into account has been given. The discussion starts with the presentation of problems of inflation and than it extends to include the ways to tackle inflation problem in project evaluation with the assumption that, prices change regularly or vice varsa. Consequently, it has been concluded that inflation distorts the investment decisions and gives rise to wrong decisions. During inflationist periods, depends on regularly and detailed analysis of inflation effects on the investments.