Türkiye'de sigorta şirketlerinin ve hizmetlerinin vergilendirilmesi
- Tez No: 426170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Finans kesiminin temel aktörlerinden biri olan sigortacılık sektörü, bir ülkenin ekonomik bakımdan gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden birini oluşturmaktadır. Sigortanın amacı; kişilerin tehlike olasılıklarını güvence altına almasının yanında kişilerden toplanan sigorta primleri ile büyük bir kaynak oluşturarak, yaratılan bu kaynakla ülke ekonomisinin kalkınmasında önemli bir katkıda bulunacak fonu yaratmaktır. Bunun sonucunda toplumun refah düzeyi yükselmiş olmaktadır. Ayrıca sosyal dayanışma sistemi de etkin hale gelmektedir. Sigorta şirketleri, sigorta sözleşmesi gereğince prim karşılığında doğabilecek rizikoyu üstlenip, bunun karşılığında teminat veren ve olayın gerçekleşmesi halinde tazminat ve sermaye ödemeyi taahhüt eden kurumlar olarak tanımlanmaktadır. Sigorta şirketlerinin öncelikli amacı, sigorta üretimini arttırmak ve bunun sonucunda kar elde etmektir. Türkiye'de sigortacılık sektöründe faaliyette bulunan sigorta şirketleri; yapmış olduğu hizmetler sonucunda elde ettiği gelirler ve yaptıkları sigorta faaliyetleri nedeniyle bazı vergi yüklerine tabi olmaktadırlar. Sigortacılık sektöründe vergilendirme, sigorta şirketlerinin vergilendirilmesi ve sunulan sigorta hizmetlerinin vergilendirilmesi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bir diğer sınıflandırmada ise sigorta şirketlerinin ödemekle yükümlü olduğu vergiler, dolaylı, dolaysız vergiler ve fonlar olmak üzere üç grup altında incelenmektedir. Gerek sigorta şirketlerinin gerekse de hizmet alanların vergilendirilmesinde devletin bir takım teşvikleri söz konusudur. Özellikle kişisel tasarrufların artması ve kişilere uzun dönemde gelir sağlanması amacıyla getirilen Bireysel Emeklilik sisteminde devletin vergisel açıdan önemli teşvikler sağladığı görülmektedir. Bu teşvikler sigorta sistemini daha da etkin hale getirebilecek nitelikte olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The insurance sector is one of the main actors of the financial sector that is one of the most important indicator of the level of development for a country's economical position. The purpose of business: Hazard insurance premiums collects from the people, next to the possibility of people to secure a large supply, creating the country's economy created this resource is to create a fund that will make a significant contribution to the development. As a result of this society's welfare level become more activity. Insurance companies, the risk may arise pursuant to the insurance contract premiums in exchange for taking over that it is defined as collateral and capital and institutions that are committed to pay compensation in case of realization of the event in return.The primary purpose of insurance companies is to increase production and to make a profit as a result of this insurance. Income derived by Turkey as a result of the services that have made the insurance companies operating in the insurance sector and insurance activities because they are being subjected to some of the tax burden.Taxation in the insurance sector divided in two parts taxation of insurance companies and taxation of insurance services offered. In addition, the insurance company is obliged to pay taxes indirectly, are examined in three groups, including indirect taxes and funds. Goverments support insurance companies and people who get services. Governments support people like tax advantages at personal retirement system to increase personal savings. This supportments should be more effective for insurance systems.